Petrol yükseldi, yatırımcılar ABD ham petrol stoklarında yine düşüş olduğunu öngörüyor

Petrol Salı günü Asya’da yükseldi ve Amerikan Petrol Enstitüsü’nün (API) ham petrol stok verileri öncesinde Pazartesi günü yaşadığı kayıpların bir kısmını telafi etti. Yatırımcılar, stoklarda yine düşüş olduğunu düşünüyor.

Brent %0,24 artışla 75,34 dolara yükselerek %0,5 kayıp yaşadı. Pazartesi günü %0,6 düşüş yaşamış olan WTI %0,30 artışla 74,32 dolara ulaştı.

Fujitomi Co. analisti Toshitaka Tazawa, Reuters’e yaptığı açıklamada “kıt arz ve düşen ABD ham petrol stoklarıyla ilgili iyimserlik destek sağladı” dedi ve yükselen küresel hisselerin yatırımcılar arasında risk iştahını artırmaya yardımcı olduğunu da sözlerine ekledi.

Ancak dünya genelinde artan Covid-19 vakaları ile OPEC+’nın üretim planlarındaki belirsizliğe ilişkin endişeler, muhtemelen artışları sınırlayacak.”

Yatırımcılar, Suudi Arabistan ile BAE arasındaki fiyat anlaşmazlığının çözülmesi konusunda OPEC+ içerisinde yaşanan gelişmeleri takip etmeye devam ediyor. Bu anlaşmazlık yüzünden grup, Ağustos ve sonrası için üretim artışı anlaşması yapamadı ve hafta içerisinde başka bir toplantının yapılmasının mümkün olmadığı bildirildi.

Yatırımcıların gözü şimdi API raporunda. 2 Temmuz ile biten haftada stoklar, art arda yaşanan düşüşler sayesinde 2020 Şubat ayından beri görülen en düşük seviyelere geriledi.

ABD hisselerinin bir önceki seansı rekor seviyelerde kapatması ile küresel piyasalarda yaşanan ralli de yatırımcı hissiyatını destekledi.

Avustralya ve Güney Kore gibi ülkelerde Delta varyantı sebebiyle ortaya çıkan Covid-19 salgınlarını kontrol altına almak için uygulanan yeni kısıtlamalar da ekonomik toparlanmanın yavaşladığı bir dönemde yakıt talebi görünümüne zarar verebilir. Dünya Sağlık Örgütü’ne (WHO) göre Delta varyantının hakim olmaya başlaması ile bazı ülkelerde aşılama oranları yavaşlarken diğer ülkelerde aşı kıtlığı var.