2. EL CEP TELEFONU VE TABLET SATIŞINA YENİ DÜZENLEME

Pekcan: Cep telefonu ve tabletler, belirli bir standartta yenilenerek, sertifikalı ve garantili bir şekilde tekrar satışa sunulabilecek

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Ticaret Bakanlığınca hazırlanan ve  son aşamaya gelen yeni düzenleme ile ikinci el piyasada sıklıkla  alışverişe konu olan cep telefonu ve tabletlerin belirli bir  standartta yenilenerek, sertifikalı ve  garantili bir şekilde tekrar  satışa sunulabileceğini açıkladı.
Pekcan, yaptığı yazılı açıklamada Ticaret Bakanlığının Yenilenmiş
Ürünlerin Satışına yönelik düzenlemesine ilişkin değerlendirmede  bulundu.
Söz konusu yasal düzenlemenin, kullanım ömrü henüz dolmayan  teknolojik ürünlerin tekrar ekonomiye kazandırılmasını, israfın ve  çevreye verilen zararların önlenmesini, ithalatın azaltılmasını ve  tüketicilerin bütçelerine daha uygun bedelle, güvenli bir şekilde  ikinci el cihaz almalarının sağlanması amaçladığını vurgulayan Pekcan,  şunları kaydetti.
“Mevcut durumda, özellikle ikinci el cep telefonu piyasasında  kayıt dışılığın ve güvensizliğin söz konusu olduğunu görüyoruz. Bu  durumu ortadan kaldırmak, tüketicilerin güvenli bir şekilde ve sıfır  ürünlere nazaran daha düşük maliyetle bu ürünleri satın almalarını  sağlamak istiyoruz. Hazırladığımız Yönetmelik taslağı, ülkemizde  “yenilenmiş ürün” sisteminin yasal altyapısını oluşturacak. Bu sayede,  tüketicilerimiz kullanılmış teknolojik ürünlerini satarken veya ikinci  el ürün alırken güvenli bir şekilde hareket edebilecek. Satın aldığı  yenilenmiş ürünle ilgili sorun yaşadığında da garantiden kaynaklanan  haklarını kullanabilecek.” dedi.

    -“En az 12 ay garanti verilmesi zorunlu olacak”

Pekcan, bu kapsamda kullanılmış cep telefonu ve tabletlerin
Bakanlıkça onaylı yenileme merkezleri tarafından belirli bir standarda  göre yenilenebileceğine  ve sertifikalı bir şekilde tekrar satışa  sunulabileceğine dikkat çekti.
Ticaret Bakanlığı’ndan “yenileme yetki belgesi” alarak faaliyette  bulunacak olan yenileme merkezlerinin, tüketicilerden kullanılmış  ürünleri almak ve yenilenmiş ürünleri satmak üzere kendilerine bağlı  çalışan “alıcı” ve “satıcı” kanalları oluşturabileceğini anlatan
Pekcan, “Yenilenen ürünlerin ambalajında, etiketinde ve reklamlarında  “yenilenmiş ürün” ibaresine yer verilerek satışa sunulması ve ayrıca  bu ürünlere en az 12 ay garanti verilmesi zorunlu olacak. “  ifadelerini kullandı.
Pekcan, Yönetmelik taslağında ilgili kurum ve kuruluşların görüş  ve değerlendirmelerinin alınarak son aşamaya gelindiğini belirterek,  söz konusu düzenlemenin yakın zamanda hayata geçeceğini sözlerine  ekledi.