2019 REKOR YILI OLDU

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, demir yolu taşımacılığının serbestleştirilmesiyle yeni bir sürece giren sektörde, yük ve yolcu taşımacılığında kırılan rekorların yatırımların doğruluğunun en önemli göstergesi olduğunu söyledi.

2019 yılı sonu itibarıyla sektörde oluşan verilere dikkati çeken Turhan, “Geçen yılın sonu itibarıyla demir yoluyla taşınan yük ve yolcuda Cumhuriyet tarihinin rekoru kırıldı. Bu da 1950’den sonra ihmal edilen demir yolu sektörüne yapılan yatırımların doğruluğunu bir kez daha kanıtladı.” diye konuştu.

TCDD Taşımacılık Genel Müdürlüğü tarafından işletilen yüksek hızlı trenler (YHT) ile ana hat, bölgesel ve kent içi trenlerde geçmiş yıllara göre rekor seviyede artışlar olduğunu ifade eden Turhan, YHT’lerde 2018’de 8,1 milyon olan yolcu sayısının, 2019’da yüzde 2 artışla 8,3 milyona çıktığını bildirdi.

Turhan, mevcut demir yolu ağının yenilenmesi, modernizasyonu ve araç filosunun gençleştirilmesiyle konvansiyonel trenlerdeki hizmet kalitesinin arttığını, özellikle Anadolu’nun keşfedilmesinde geziseverlerin artık treni tercih ettiğini vurgulayarak, “Konvansiyonel trenlerle taşınan yolcu sayısı 2018 yılında 16 milyon olurken, 2019 yılında yüzde 10 artışla 17,5 milyona yükseldi.” ifadelerini kullandı.