ABD: AB’NİN VERGİ UYGULAMA HAKKI YOK

ABD yönetimi, Avrupa Birliği’nin (AB) Boeing için ilave gümrük vergisi uygulaması halinde karşılık vermekle tehdit etti.

ABD Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer, yaptığı açıklamada AB’nin Boeing uçaklarına ve diğer ithal mallara 4 milyar dolarlık gümrük vergisi koymaya yönelik herhangi bir eyleminin “Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) ilkelerinin açık bir ihlali olacağını ve ABD’yi buna yanıt vermeye zorlayacağını” söyledi.

DTÖ’nün kararının AB’ye Boeing’e sağlanan araştırma ve geliştirme sübvansiyonlarına karşı misilleme yapma yetkisi vermediğine işaret eden Lighthizer, “AB’nin herhangi bir ABD ürününe karşı misilleme yapmak için geçerli bir hukuki temeli yok” ifadesini kullandı.

ABD Ticaret Temsilcisi, Washington’ın adil rekabeti yeniden tesis etmek ve anlaşmazlığı çözmek için Brüksel ile müzakereleri yoğunlaştıracağını da sözlerine ekledi.

AB ile ABD arasında yaklaşık 16 yıldır devam eden Boeing-Airbus anlaşmazlığına ilişkin kararını dün açıklayan DTÖ, AB’nin Boeing’e sağlanan yasa dışı desteklemelerden ötürü ABD ürünlerine yılda yaklaşık 4 milyar dolarlık ilave gümrük vergisi uygulamasına onay vermişti.

Dünyanın en büyük uçak üretici firmaları olan ABD merkezli Boeing ile Avrupa şirketi Airbus birbirlerini yasa dışı kamu desteklemeleri almakla itham ediyor.