AB: AŞILARIN İHRACATINI SIKILAŞTIRACAĞIZ

AstraZeneca’nın Avrupa ülkelerine aşı tedarikinde kesinti  olabileceğini duyurmasının ardından Avrupa Birliği (AB), Kovid-19  aşılarının ihracatını sıkılaştıracağını açıkladı.


Pfizer ve Biontech’in ardından AstraZeneca da Avrupa ülkelerine Kovid-19 aşılarının tedarikinde yüzde 60’lık bir kesinti olabileceğini  duyurmuştu. Avrupa Birliği (AB), AstraZeneca’nın Avrupa ülkelerine  daha önce planlanandan daha az aşı teslim edeceğine ilişkin  açıklamasına tepki gösterirken, firmalara aşı tedarikinde yaşanan  sorunlara yönelik uyarıda bulundu. Aşı tedarikinde yaşanan gecikme ve  kısıtlamaların ciddi bir sorun haline gelmesi üzerine AB, blokta  üretilen Covid-19 aşılarının ihracatını sıkılaştıracağını açıkladı.


Öte yandan İngiltere’de aşılamadan sorumlu Bakan Nadhim Zahawi, AstraZeneca ve Pfizer/BioNTech’in, hem İngiltere’ye hem de AB üyesi  ülkelere Şubat ortası hedeflerini karşılayacak miktarda Kovid-19 aşısı  göndereceğinden emin olduğunu söyledi.

Ne olmuştu?

AstraZeneca’nın Avrupa ülkelerine daha önce yapılan anlaşmada  belirlenenden daha az miktarda doz teslim edeceğini duyurmasının  ardından AB Komisyonu’nun Sağlıktan Sorumlu Üyesi Stella Kyriakides  de, AB için bu yeni takvim kabul edilemez olduğunu söylemişti. Kyriakides, AstraZeneca’ya dozların planlanan miktarda bir an önce  teslim edilmesi için çağrıda bulunmuş, sözleşmenin şartlarının tam  olarak yerine getirilmesini talep etmişti.