AB, Brexit anlaşmasını değiştirmeyi kabul ederek otomobil üreticilerine yardımcı olmayı amaçlıyor

brexit

Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Maros Sefcovic’in açıklamasına göre; AB, Brexit ticaret ve işbirliği anlaşmasını değiştirmeyi kabul etti. Fakat bunu İngiltere’nin ihracatına değil, kendi üreticilerine yardımcı olmak için yaptı.

AB, Çarşamba günü İngiltere’den ithal edilen elektrikli araçlara ve AB’ye yapılan ihracatlara uygulanan %10’luk tarifenin, Avrupa’da en fazla %45 oranında üretilmemiş araçlara 1 Ocak 2027’ye kadar uygulanmamasını varsayan bir önergeyi onayladı.

Sefcovic, bu anlaşmanın tek seferlik olduğunu ve otomobil endüstrisi üç yıllık geçiş süresinin sonunda elektrikli batarya teknolojisini yeterince geliştirmediyse bir daha tekrarlanmayacağını söyledi.

Tarifesiz bölgenin genişletilmesi için yapılacak değişiklik, İngiltere ve AB Ticaret & İşbirliği Anlaşması’nın (TCA) ekinde bulunacak.

Bu öneri, liderlerin oluşturduğu Avrupa Konseyi’ne gidecek. Sonrasında ise nitelikli çoğunluk tarafından onaylanmasının ardından, Brexit anlaşmasını denetleyen üst düzey kurulu; Ortaklık Konseyi tarafından onaylanması gerekecek. Bu onayın tahmini, 18 Aralık haftasında alınması bekleniyor.

Sefcovic, otomobil imalat önleminin 10 ülkeyi etkilediğini, aynı zamanda kimya endüstrisi ve elektrikli pil sektörünün de bundan ciddi avantaj sağlayacağını ifade etti.

AB, aynı zamanda elektrikli araçların en maliyetli kısmı olan yerli üretimini hızlandırmak için, 3 milyar euro’luk bir fon açıkladı.

(Kaynak: The Guardian)

Çeviri: Yavuz Donat