AB ile Çin arasında 22. ikili zirve gerçekleştirildi

Avrupa Birliği (AB) ile Çin arasında 22. ikili zirve video  konferans yöntemi ile gerçekleştirildi.
    AB ile Çin arasında 22. ikili zirve gerçekleştirildi. Video  konferans yöntemi ile yapılan zirveye AB tarafından AB Konseyi Başkanı
Charles Michel, Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ve
Yüksek Temsilci Josep Borrell katıldı. Zirve sonrası Çin Cumhurbaşkanı
Xi Jinping ve Başbakan Li Keqiang ile görüşme yapıldı.
    AB Başkanı Michel ve AB Komisyonu Başkanı Leyen, zirvenin ardından  açıklama yaptı. Michel, “AB-Çin ilişkileri son yıllarda gelişti.
Ekonomik bağımlılığımız, iklim değişikliği ile mücadele,  sürdürülebilir kalkınma hedeflerine ulaşma ve Covid-19 ile başa çıkma  gibi küresel zorluklar üzerinde birlikte çalışmalıyız. Bu bir fırsat  ve zorunluluktur. Ama aynı zamanda aynı değerleri, politik sistemleri  veya yaklaşımı paylaşmadığımızı da kabul etmeliyiz. AB’yi sağlam bir  şekilde savunarak, açık ve kendinden emin bir şekilde çalışacağız’’  dedi.
    AB Komisyonu Başkanı Leyen ise, “Covid-19 salgını bizlere ticaret,  iklim, teknoloji gibi bir dizi önemli ikili ve çok taraflı konuların  birlikte yönetilmesi gerektiğini ve AB-Çin iş birliğinin çok önemli  olduğunu açıkça gösteriyor. Ancak ilişkilerimizin daha da gelişmesi  için, gerçek seviyede bir hareket alanı elde edebilmek için daha hukuk  tabanlı ve karşılıklı güven içinde olmamız gerekiyor ” ifadelerini  kullandı.
    Toplantıdan sonra yayınlanan resmi açıklamada ise görüşmelerde  korona virüs salgını ile mücadele, iklim değişikliği, Hong Kong  konusunda Çin’in izlediği politikalar ve Çin’deki insan hakları  sorunları, dijital ve teknolojik ticari alanlarda yeni dönemde  yapılması planlanan anlaşmaların ele alındığı bildirildi. Açıklamada  ayrıca AB liderlerinin Çin yönetimine insan hakları konusundaki  sorunların da çözülmesi gerektiğini bizzat ilettikleri bildirilirken,
Çin yönetimince yürütülen dezenformasyon kampanyasına da son verilmesi  talebinde bulunulduğu belirtildi.