AB: KOVİD-19’UN KÖKENİ HAKKINDA ARAŞTIRMACILARA TAM ERİŞİM HAKKI VERİLMELİ

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ve Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel, G7 Zirvesi öncesinde gerçekleştirdikleri ortak  basın toplantısında korona virüsün kökeni hakkında araştırmacılara tam  erişim hakkı verilmesi çağrısında bulundu.

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ve Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel G7 Zirvesi öncesinde Belçika’nın başkenti Brüksel’de ortak basın toplantısı gerçekleştirdi. İkili, ilk olarak Çin’de görülen Kovid-19’un kökeni hakkında araştırmacılara sınırsız  erişim hakkı verilmesi çağrısında bulundu. Avrupa Komisyonu Başkanı Leyen “Korkunç bir salgın var. Bunun bir daha asla olmayacağından emin  olmak için, doğru araçları geliştirmek için nereden geldiğini  bulmalıyız. Araştırmacıların bu salgının kaynağını gerçekten bulmak  için gerekli olan her şeye tam erişime ihtiyacı var” ifadelerini  kullandı. Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel de, “Ders alabilmek  için dünyanın tam olarak ne olduğunu bilmeye hakkı var. AB şeffaflık  için her türlü çabayı destekliyor” dedi.

G7 Zirvesinin gündemine dair bilgi veren Ursula von der Leyen, “Çok  geniş bir gündemimiz var. Kovid-19’un ekonomik etkisi, küresel eğitim  durumu, sağlık ve tabii ki iklim konularını ele alacağız” dedi.

“Avrupa’da yetişkin nüfusun yüzde 50’sinden fazlası en az bir doz aşı  aldı”

Avrupa Komisyonu Başkanı Leyen, Avrupa’da yetişkin nüfusun yüzde 50’sinden fazlasının aşının en az bir dozunu aldığını, 100 milyon Avrupalının ise tamamen aşılandığını kaydetti. Leyen bunun, ihracatı  hiç durdurmadan yapıldığını söyleyerek, “Geçtiğimiz Aralık ayından bu  yana Avrupa Birliği’nde üretilen 700 milyon dozdan, 90’dan fazla  ülkeye yaklaşık 350 milyon doz ihraç edildi. 2022’den sonra mesele  yalnızca aşıları paylaşmak değil, Afrika’da üretim kapasitesini  geliştirmek de olacak. Avrupa’nın Afrika’da üretim kapasitesini  geliştirmek için 1 milyar Euro tutarında bir destek açıkladığını  biliyorsunuz” diye konuştu.

Eğitime 100 milyon Euro katkı

Ursula von der Leyen, Kovid-19’un dünyadaki çocuklar için tarihin en  kötü eğitim krizlerinden birine yol açtığını ifade ederek AB’nin 2026  yılına kadar okullarda 40 milyon daha fazla kız çocuğu ile 10 yaşına  ya da ilkokulun sonuna kadar 20 milyon daha fazla kız çocuğunun  okuması hedefine güçlü bir şekilde katıldığını dile getirdi. Leyen, “Avrupa Komisyonu’nun katkısını yüzde 32 oranında arttıracağını  duyurmaktan mutluluk duyuyorum. Yılda 68 milyon Euro katkıda bulunduk,  şimdi bu katkıyı yılda 100 milyon euroya yükselteceğiz” şeklinde  konuştu.

Açlıkla mücadele için 250 milyon Euro

En acil ihtiyacın açlıkla mücadele olduğuna dikkat çeken von der Leyen, “Avrupa Komisyonu, Sahel, Doğu Afrika, Orta Afrika Cumhuriyeti, Sudan ve Etiyopya’daki akut gıda güvensizliğini hedefleyen 250 milyon euroluk yeni insanı yardım fonu sağlayacak” ifadelerini kullandı.