AB LİDERLERİ BÜTÇE HIZLI TEST VE AŞIYI GÖRÜŞTÜ

Avrupa Birliği (AB) üye ülkelerin liderleri bütçe, yeni tip korona  virüse (Kovid-19) karşı geliştirilen aşı ve hızlı programını görüştü.


AB Konseyi Başkanı Charles Michel yaptığı açıklamada, “Hızlı ve  güvenilir testler kullanıp bunların sonuçları bakımından ortak hareket  etmek istiyoruz. Aşılar konusunda ise farklı satın alma anlaşmaları  yapıyoruz” dedi.


Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin liderleri, AB Konseyi Başkanı Charles Michel’in başkanlığında ve AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen’in katılımıyla Covid-19 gündemiyle video konferans yoluyla bir  araya geldi. Görüşmenin ardından gerçekleştirilen basın toplantısında
AB Konseyi Başkanı Charles Michel ve AB Komisyonu Başkanı Ursula von  der Leyen toplantıya yönelik bilgiler verdi. Charles Michel  açıklamasında, “AB liderleri ile birlikte Kovid-19 konusunda birlikte  atılacak adımları ele aldık. Özellikle testler konusunda, hızlı ve  güvenilir testler kullanıp bunların sonuçları bakımından ortak hareket  etmek istiyoruz.

Aşılar konusunda ise farklı satın alma anlaşmaları  yapıyoruz. Bu konuda tedarik ve uygulama alanlarında ortaya  çıkabilecek muhtemel sorunlara karşı da hazırlıklı olmalıyız”  ifadelerini kullandı.
AB Konseyi Başkanı von der Leyen ise, “Milyonlarca AB vatandaşı ve  şirketi bizden destek bekliyor. 3. dalgayı engellemek için AB olarak  birlikte hareket edeceğiz ve etkin bir aşı kampanyası yürüteceğiz. Bu  kampanyada göstereceğimiz birlikte hareket etme davranışımız  aramızdaki dayanışmanın da bir kanıtı olacaktır” şeklinde konuştu.

Bütçe süreci

Toplantıda ele alınan diğer konulara da değinen AB Konseyi Başkanı
Michel, “Bugün ayrıca AB ekonomik destek paketini de ele aldık. AB  ekonomisine yapılacak destek konusunda Almanya Başbakanı Angela Merkel  konuya ilişkin gelişmeleri anlattı. Bu konuda da somut kararlar alıp  hayata geçirmek istiyoruz” dedi.

AB’den terörle mücadeleye destek

Basın toplantısında AB’nin yakın zamanda bir terörle mücadele  programını da hayata geçireceğini bildiren Michel, “AB olarak terörle  mücadelede Fransa ve Avusturya’ya destek veriyoruz. Teröre karşı  yanlarında olduğumuzu yineliyoruz. Aralık ayında yapılacak Konsey  toplantısında ele alınması amacıyla özellikle internet ortamındaki kin  söylemine ve terör propagandasına karşı AB Komisyonu ile birlikte bir  program hazırlığı içindeyiz” ifadelerini kullandı.