AB LİDERLERİ UZUN BİR ARANIN ARDINDAN YARIN YÜZ YÜZE GÖRÜŞECEK

Avrupa Birliği üyesi ülkelerin liderleri, AB Liderler Zirvesi  kapsamında 10-11 Aralık’ta Brüksel’de uzun bir aradan sonra ilk defa  yüz yüze bir araya gelecek.


Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin liderleri, Kovid-19 salgınıyla  mücadele, iklim değişikliği, güvenlik ve dış ilişkiler konularını  görüşmek için bir araya gelecek. AB liderlerinin zirve toplantısında
Kovid-19 salgınıyla ilgili kısıtlamaları, aşılama stratejileri ve  asıların dağıtımı gibi konuları görüşülecek. Avrupa birliği 6 aşı  geliştiricisi şirketle anlaşmalar yaptı, 2 milyar doz asi siparişi  verdi.

İklim değişikliği

AB liderleri, 2030 için yeni bir emisyon azaltma hedefi üzerinde  anlaşmaya varmayı amaçlıyor. Bu hedef, Avrupa Birliği’nin 2020’nin  bitiminden önce Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Sözleşmesine  katkısını sunmasını sağlayacak. Avrupa Konseyi, güvenlik konularını ve  internet üzeri dahil olmak üzere terör ve şiddet içeren aşırılıkla  mücadele konularını ele alacak. Müzakerelerden bir diğerleri ise son  dönemde Türkiye ile Yunanistan ve AB arasında gerginliğe yol açan Doğu
Akdeniz’deki durum, Türkiye-AB ilişkileri, Brexit müzakereleri  oluşturacak. AB’den resmen 31 Ocak’ta ayrılan İngiltere’nin AB ile  olan müzakereleri özellikle ticari konuları ele alınacak.
Ek olarak, AB Liderleri 11 Aralık’ta Euro Zirvesi için bir araya  gelecek. Zirve bankacılık birliğine ve sermaye piyasaları birliğine  odaklanacak.