AB liderlerinin gündeminde enerji fiyatları olacak

AB Komisyonu Başkan Ursula von der Leyen, 21-22 Ekim tarihlerinde yapılacak AB liderler zirvesinde, AB’nin stratejik doğal gaz rezervleri oluşturması fikrinin de ele alınacağını söyledi.

Von Der Leyen yaptığı açıklamada, AB liderlerinin elektrik fiyatlarının gaz fiyatlarından ayrıştırılmasına da gündemlerinde yer vereceklerini ifade etti.

Estonya’da gazetecilere açıklamalarda bulunan Von der Leyen, Avrupalı tüketiciler için elektrik fiyatlarında yükselişin esas nedenin aşırı pahalı doğal gaz fiyatı olduğunu belirtti. Von der Leyen, doğal gaz fiyatlarının aşırı yükselmesinde global gaz talebi artarken Avrupa’nın ana gaz tedarikçilerinden Rusya’nın arzı talep kadar artırmamasının rol oynadığını savundu. Norveç’in ise üretimini talep ile birlikte artırmaya çalıştığını vurguladı.

“Doğal gazda ithalata bağımlıyız, gazımızın yüzde 90’ı ithal” diye konuşan Von der Leyen, “Global ekonomimler toparlandıkça gaz talebi de artıyor, ancak arz bununla uyumlu şekilde artmıyor. Norveç’in üretimini artırmasında teşekkürlerimizi sunuyoruz, ancak Rusya aynı şekilde hareket etmiyor” dedi.

AB’nin ithalata bağımlılığına son vermek ve fiyatlarda istikrarı sağlamak için yenilenebilir enerji kaynaklarına yatırım yapmakta olduğunu anlatan Ursula von der Leyen, ancak fiyatları kontrol altına almak için daha kısa zamanda sonuç verecek adımların 212-22 Ekim zirvesinin gündeminde olacağını ifade etti.