ABD COVİD-19’UN ÖNÜNE GEÇEMİYOR, NEW YORK KARANTİYA ALINABİLİR

New York, New Jersey ve Connecticut eyaletlerini Corona virüsü salgını nedeniyle karantina altına alma planı olduğunu Twitter mesajıyla açıklayan ABD Başkanı Donald Trump, Cumartesi günü Beyaz Saray’dan ayrıldığı sırada gazetecilere, “Bazı şeyleri değerlendiriyoruz. Kimileri New York’un karantina altına alınmasını istiyor çünkü orası sıcak bir nokta. Bunu yapmak zorunda kalmayabiliriz ama bugün belli bir vakitte, iki haftalığına, kısa vadeli olarak bir karantina başlatabiliriz. Muhtemelen New Jersey’de ve Connecticut’ın bazı yerlerinde de,” şeklinde konuştu.

New York Valisi Cuomo: ‘Karantina konusuyla ilgili bilgim yok’

Şu ana kadar salgının en fazla hissedildiği, 600’ye yakın can kaybının yaşandığı New York eyaletinin valisi Andrew Cuomo ise Trump’ın bu sözlerine atfen, “Bunun ne anlama geldiğini bile bilmiyorum,” dedi. Corona virüsü salgınıyla mücadele çalışmalarında dikkatleri üzerine çeken Vali Cuomo, Cumartesi sabah saatlerinde Başkan Trump’la görüştüğünü, ancak karantinayla ilgili bir diyalogun sözkonusu olmadığını aktardı.

ABD’de Bir Günde Corona Kaynaklı 401 Can Kaybı

Corona virüsü salgınının merkezi haline dönüşen ABD’de Cuma günü 401 kişi yaşamını yitirdi. Bu can kayıplarının 140’ı ülkede salgından en fazla etkilenen New York’ta yaşanırken, Louisiana, Michigan, Washington ve New Jersey, New York’tan sonra en fazla ölümün kaydedildiği eyaletler arasında.

ABD Kentlerinin Yüzde 90’ında Sağlık Çalışanlarına Yeterli Maske Yok

ABD Belediye Başkanları Birliği’nin yaptığı ankete katılan 200 kentten 192’si, yani yüzde 90’ı, polis memurları, itfaiyeciler ve acil yardım çalışanlarına yetecek kadar yüz maskesi olmadığını bildirdi.