ABD Enerji Bakan Yardımcısı Pyatt: Rusya hiçbir zaman güvenilir bir enerji tedarikçisi olarak görülmeyecek

ABD Enerji Bakan Yardımcısı Geoffrey Pyatt, Rusya’nın bir daha asla güvenilir bir enerji tedarikçisi olarak görülmeyeceğini söyledi.

ABD-Japonya Enerji Güvenliği Diyaloğu öncesinde düzenlenen online toplantıda konuşan Pyatt, ABD ve G7’deki ortaklarının Rusya’yı enerji gelirlerinden mahrum bırakmaya kararlı olduklarını da ifade etti.

Pyatt gazetecilere yaptığı açıklamada, “Rusya’nın bir daha asla güvenilir bir enerji tedarikçisi olarak görülmeyeceği benim için çok açık. Özellikle G7 ortaklarımız söz konusu olduğunda, Rusya’nın gelecekteki enerji gelirlerini engellemek için birlikte çalışmaya ve özellikle de Rusya’nın gelecekteki enerji gelirlerini arttıracak yatırım ve projeleri hedeflemeye kararlıyız” dedi.

Bazı Asya ülkelerinin Rusya’dan LNG satın almaları sorulduğunda Pyatt, petrolden farklı olarak doğal gaz ihracatının Batı yaptırımları kapsamında olmadığını belirterek “dolayısıyla bu, farklı ülkelerin enerji karışımlarını nasıl düzenledikleri ve Rusya’ya, Rus tedariklerine olan maruziyetlerini nasıl azaltmaya çalıştıklarıyla ilgili bir mesele” dedi.

Eylül ayında ABD, iki Japon enerji firması Mitsui ve JOGMEC’in hissedar olduğu Rusya’nın Novatek liderliğindeki NVTK.MM Arctic LNG 2 projesiyle ilgili yeni yaptırımlar yayınladı.

Yaptırımlar projenin kendisine ya da hissedarlarına uygulanmıyor ancak bir Japon hükümet kaynağı yaptırımların Mitsui ve JOGMEC’in projeye destek sağlamasını zorlaştırabileceğini ve üretimi de geciktirebileceğini söylemişti.

Kaynak: Foreks Haber