ABD HAZİNE BAKANI ADAYI YELLEN’DEN EKONOMİ İÇİN “DAHA FAZLA DESTEK” ÇAĞRISI

yellen

ABD başkanlığına seçilen Joe Biden’ın 20 Ocak’ta göreve gelmesiyle yeni Hazine Bakanı olması beklenen Janet Yellen, ekonominin toparlanması için daha fazla destek istiyor.

Yellen, Senato’nun Finans Komitesi’nde Salı günü yapacağı konuşmada, koronavirüs salgınının ekonomik etkilerine karşı hayata geçirilecek bir sonraki destek paketinin daha büyük olması gerektiğini savunacak.

ABD Merkez Bankası FED’in eski başkanı Janet Yellen’ın toplantı öncesi ABD basınıyla paylaşılan konuşma metnine göre yeni Hazine Bakanı “ne Başkanın ne de kendisinin ülkenin mevcut borç yükünü değerlendirmeden böyle bir destek paketi önerdiğini ancak tarihi düşük seviyelerdeki faiz oranıyla yapılabilecek en akıllıca şeyin ‘büyük hareket etmek’ olduğunu söyleyecek. 

Yellen, söz konusu desteğin faydalarının maliyetlerinden çok daha ağır basacağını vurgulayarak, ABD ekonomisinin daha fazla insan için daha fazla refah yaratması gerektiğinin altını çizecek.

ABD Başkanlığına seçilen Joe Biden, geçtiğimiz hafta salgın kaynaklı ekonomik krizle mücadele için 1,9 trilyon dolarlık destek paketi önerisi sunmuştu.