ABD Hazine Bakanı Yellen: ABD ekonomisinde resesyon işaretleri yok

abd hazine bakanı yellen

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, zayıflayan işgücü piyasasının yaklaşan bir resesyona işaret ettiği yönündeki endişeleri reddederek, böyle bir gerilemenin tipik işaretlerini gözlemlemediğini belirtti.

Ekonominin harcama tarafının dayanıklılığını vurgulayan Yellen, enflasyon kontrolünü yüksek işsizlik oranlarına bağlayan tahminleri de çürüttü.

Yellen yaptığı açıklamada, enflasyonu dizginlemek için yüksek ABD işsizliğine ihtiyaç duyulacağını öngören ekonomistlerin, ekonominin işgücü piyasasında ve tüketici talebinde çok az zayıflık yaşaması ve fiyatların ılımlı seyretmesi nedeniyle “sözlerini yediklerini” söyledi.

Mexico City’de konuşan Yellen, “Bir resesyondan korkmanıza neden olacak zayıflayan bir işgücü piyasasının olağan işaretlerini görmüyoruz. Enflasyonu kontrol altına almayı başarmak için çok yüksek işsizlik gerekeceğini söyleyen ekonomistler sözlerini yiyorlar. Yani hiç de daha yüksek işsizlik gerektiriyor gibi görünmüyor” dedi.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen , Kongre’nin Biden yönetiminin fon talebini onaylamaması halinde ABD’nin “Ukrayna’nın yenilgisinden sorumlu” olacağını söyledi.

Yellen, özellikle Ukrayna’nın genel bütçe desteği için finansmanın “son derece gerekli” olduğunu ve IMF Ukrayna’ya akmaya devam etmesi için bir ön koşul olduğunu ifade etti.

Yellen, “Kongre üyeleriyle konuştum, meslektaşlarımla konuştum. Sanırım bunun vahim bir durum olduğunu anladılar ve eğer Ukrayna’ya ihtiyaç duyulan bu finansmanı sağlamayı başaramazsak Ukrayna’nın yenilgisinden kendimizi sorumlu tutabiliriz ve burada doğrudan bütçe desteğini de dahil ediyorum çünkü bu son derece önemli” dedi.

Yellen, ABD’nin Ukrayna’ya sağladığı fonun, Ukrayna’nın Rus saldırganlığına karşı mücadelesinde galip gelmesine yardımcı olmak için daha cömert yardımlar sağlayan Avrupa’daki ABD müttefikleri için de gerekli olduğunu vurguladı.

“Ukrayna’nın parası tükeniyor” diye konuşan Yellen, “Vergi gelirlerinden elde ettikleri her kuruştan daha fazlasını askeri maaşlara ve savunmaya harcıyorlar ve onları desteklemek için gönderdiğimiz para olmasa ne okulları ne hastaneleri ne de ilk müdahale ekipleri olurdu” dedi.

(Kaynak: Foreks Haber)