ABD Hazinesi tahvil ihalelerinin miktarını artıracak

dolar abd ekonomisi

ABD Hazine Bakanlığı, üçüncü çeyrekte geniş kapsamlı ihalelerinin miktarını kademeli olarak artırmayı ve gelecek çeyreklerde artırmaya devam etmeyi planladığını açıkladı.

Açıklamaya göre ABD Hazinesi, gelecek hafta üç aylık bonoların geri ödemesinde 103 milyar dolar satmayı planlıyor, böylelikle 19 milyar dolar yeni nakit toplayacak ve 84 milyar dolar hisse iadesi yapacak. Buna 42 milyar dolarlık üç yıllık tahviller, 38 milyar dolarlık 10 yıllık tahviller ve 23 milyar dolarlık 30 yıllık tahvillerin dahil olduğu bildirildi.

Hazine, önümüzdeki üç ay boyunca iki yıllık ve beş yıllık ihalelerin boyutunu her ay 3 milyar dolar artırmayı ve 10 yıllık tahvillerin yeni ihraç ve yeniden açılışlarını 3 milyar dolar artırmayı planladığını belirtti.

Ayrıca üç yıllık tahvillerin ihalelerini ayda 2 milyar dolar ve yedi yıllık tahvillerin ihalelerini ayda 1 milyar dolar artıracak.

20 yıllık ve 30 yıllık tahvil ihalelerinin miktarını sırasıyla 1 milyar dolar ve 2 milyar dolar artıracak ve iki yıllık değişken faizli tahvil ihalelerini 2 milyar dolar artıracak.