ABD SALGINLA MÜCADELEDE NEREDE HATA YAPTI?

Koronavirüs salgını dünya genelinde can almaya devam ederken, ABD son haftalarda hızla artan vaka ve can kaybı sayısı ile salgının merkezi haline geldi. Ülkede toplam vaka sayısı 200 bine doğru ilerlerken, can kaybı 4 bini aştı.

Önde gelen ABD’li bilim insanlarından William A. Haseltine, ülkenin koronavirüsle mücadelede nerede hata yaptığına dair çarpıcı bir yazı kaleme aldı.

Biyolog ve enfeksiyon hastalıkları uzmanı Haseltine, “Amerika neden Covid-19’a karşı kaybediyor?” başlıklı yazısında bu sorunun son derece basit cevapları olduğunu söyleyerek Trump yönetimini sorumlu tuttu.

Çin, Singapur ve Güney Kore’nin aksine, Trump yönetiminin risk altındaki bireylere yaygın test, temas takibi ve zorunlu iki haftalık karantina gibi hayati önlemler konusunda sorumsuz davrandığını savunan William Haseltine, buna kanıt olarak Senatör Rand Paul’un durumunu gösterdi.

HIV virüsüyle ilgili çalışmalarıyla tanınan ABD’li bilim insanı, kronik akciğer rahatsızlığı bulunan ve önlem amacıyla test yapılan Senatörün altı gün sonra pozitif çıktığını hatırlatarak, bu süre zarfında hiçbir önlem alınmamasını, aksine Paul’un Senato’da oy kullanmasını, pek çok kişiyle temas etmesini ve golf oynamasını eleştirdi.

Salgınla mücadele eden bir ülkede bu tip bir davranışın kabul edilemez olduğunu, hatta hapis cezasına kadar varabileceğini savunan Haseltine, salgınla mücadelede bireysel önlemler kadar sıkı ve sistematik tedbirlerin de önemli olduğunu vurguladı.

Haseltine, “Singapur ve Güney Kore gibi ülkelerde koronavirüsle mücadelede yetkililer basit bir süreç izledi. İlk olarak yaygın testler sayesinde enfekte olan kişiler daha semptom bile göstermeden tespit edildi. Ardından sıkı bir temas takibi ile hastaların etkileşime girdiği kişiler belirlendi. Son olarak da enfekte olan herkes 14 günlük zorunlu karantinaya alındı” diye yazdı.

ABD’nin tüm bu imkanlara sahip olmasına rağmen söz konusu adımları atmakta başarısız olduğunu dile getiren eski Harvard Profesörü, tüm bunlara rağmen yaygın test, temas takibi ve sıkı karantina ile salgını kontrol altına almanın hala mümkün olduğunu söyledi.