ABD SEÇİMLERİNDE SOSYAL GÜVENLİK TEHLİKEDE

ABD’de 2020 başkanlık seçimleri öncesinde demokrat aday adayları Başkan Trump’ın karşısına çıkacak ismi belirlemeye çalışıyor. ABD gündemi için önemli maddelerden sosyal güvenlik ise adaylardan Bernie Sanders’ı öne çıkarıyor.

ABD’de 2020 Başkanlık seçimleri öncesinde demokrat aday adayları arasındaki yarış sürüyor. Başkan Donald Trump’ın karşısına çıkacak ismin henüz belirlenemediği partide adaylar arasında kıysasıya mücadele devam ediyor. adayları birbirinden ayıran vaatlerin oldukça önem kazandığı dönemde “sosyal güvenlik” konusu da gündemdeki yerini koruyor. Bu noktada öne çıkan Vermont senatörü Bernie Sanders’ın kampanya eş başkanı Nina Turner’ın açıklamalarına göre, bu seçimde Trump’ı yenmek ve sosyal güvenliği güçlendirmek için Bernie Sanders’ın seçilmesi gerekiyor. Sanders’ın sosyal güvenlik kesintilerine karşı sarsılmaz bir savaş içinde olduğunu ifade eden Turner, ABD’de gelir eşitsizliği ve ekonomik istikrarsızlığın arttığı bir dönemde, sosyal güvenliğin önemli bir madde olduğunu vurguladı.

Öte yandan başkan Trump dahil diğer adayların sosyal güvenliğe önem vermediğinin altı çizildi. Trump’ın 2016 kampanyası sırasında sosyal güvenlik programına yönelik kesinti fikrini dile getirdiğini hatırlatan Turner, sosyal güvenlikten yararlanan 64 milyon insanın tehdit altında olduğunu vurguladı. Afroamerikalıların da gelirlerinin çoğunluğu için sosyal güvenliğe güveniyor olduğunu açıkladı. Eski Başkan Yardımcısı Joe Biden’ın da geçmişte faydaları azaltmaya çalıştığını söyledi. Eski New York Belediye Başkanı Michael Bloomberg’ın ise sosyal güvenliği kesmeye çalışan bir iş grubuna başkanlık ettiğini hatırlattı.