ABD TARİHİNİN ‘EN PAHALI’ SEÇİMİ OLACAK

ABD’de 3 Kasım’da yapılacak başkanlık seçimleri için geri sayım başladı. Dünyanın merakla beklediği seçimler, ülke tarihindeki en maliyetli seçim olacak.

Center for Responsive Politics (CRP) adlı düşünce kuruluşunun tahminlerine göre, 2020 başkanlık seçimleri sürecinde yapılan kampanyaların toplam maliyeti 10.8 milyar doları aşarak tarihi bir rekor kıracak.

Adayların kampanya sürecindeki toplam harcamalarını içeren ve ABD tarihinin en yüksek maliyetli seçimine işaret eden bu rakam, bazı küçük ülkelerin milli gelirinden daha fazla.

Geçmiş seçimlerin maliyetini karşılaştırmalı olarak analiz eden CRP verilerine göre 2016 seçimlerinin maliyeti enflasyona uyarlanmış rakamlarla 7 milyar dolar olarak ifade edilirken, 2008 ve 2012 seçimleri sırasıyla 6.3 ve 7.1 milyar dolardı.

Bu yıl yaklaşık 11 milyar dolara ulaşarak önceki seçimleri gölgede bırakması beklenen rakam, Gine veya Çad’ın 2019 yılı gayri safi milli hasılasına hemen hemen eşit seviyede.

Hangi aday daha çok harcadı?

Eylül sonu itibarıyla Başkan Donald Trump’ın yeniden seçilmek için yaptığı kampanya harcamalarının 362.5 milyon doları bulduğu kaydedilirken, demokrat rakibi Joe Biden’ın 352.4 milyon dolar harcadığı aktarılıyor. 

Ancak başkan adayları, Senato ve Meclis adayları, siyasi partiler ve seçimleri etkilemeye çalışan bağımsız gruplar tarafından yapılan tüm harcamaları içeren bu rakamların, seçimlere akan paranın yalnızca bir kısmını içerdiği de not düşülüyor.

Koronavirüs salgınının seçim kampanyalarını değiştirdiğine de değinen CRP, seçmenleri bağış yapmaya veya postayla oy pusulası talep etmeye teşvik eden dijital reklamlara milyonlarca dolar harcandığını kaydetti.

Yapılan araştırmalar, Eylül ve ekim ayları arasında Biden ekibinin Facebook ve Google reklamlarına 32 milyon dolardan fazla harcarken, Trump için bu rakamın 23 milyon dolar civarı olduğunu ortaya koymuştu.