ABD VATANDAŞLIĞINDAN ÇIKANLARIN SAYISI REKOR KIRDI

ABD’de yeni yayınlanan bir rapor, vatandaşlıktan çıkan Amerikalıların rekor sayıya ulaştığını ortaya koydu. Sebep olarak Trump yönetiminin koronavirüs salgını ile mücadeledeki yetersizliği ve ülkedeki politik atmosfer gösteriliyor.
ABD vatandaşlığından çıkan Amerikalıların sayısı 2020’nin ilk altı ayında rekor seviyeye ulaştı.
Bambridge tarafından resmi verilere dayanarak hazırlanan rapor, bu yılın ilk altı ayında 5 bin 816 kişinin Amerikan vatandaşlığından gönüllü olarak çıktığını ortaya koydu.
Söz konusu rakam, geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde binin üzerinde bir artışa işaret ederken, 2019 yılının tamamında vatandaşlıktan çıkan Amerikalı sayısının 2 bin 72 olduğu belirtildi.
Söz konusu durumda salgın kaynaklı krizin yanı sıra seçim öncesi siyasi atmosfer ve vergi yükümlülüğü gibi konuların etkili olduğu değerlendirmesi yapılıyor.
Amerikalıların vatandaşlıktan çıkmak için devlete 2 bin 350 dolar ödemesi, yurt dışında bulunanların bu işlemi yaşadıkları ülkede bulunan ABD büyükelçiliğinde yapması gerekiyor.
Vatandaşlıktan çıkma trendinin artmaya devam edeceğini öngören Bambridge analistleri, birçok kişinin Kasım seçimlerini beklediğini, Trump’ın yeniden Başkan seçilmesi halinde yeni bir dalga yaşanacağını düşünüyor.