ABD ve İngiltere Yemen’in çeşitli kentlerindeki Husi mevzilerine hava saldırıları gerçekleştirdiler

ABD ve İngiltere

ABD ve İngiltere güçleri Yemen’in çeşitli kentlerindeki Husi mevzilerini hedef alan hava saldırıları gerçekleştirdiler.

ABD ve İngiltere Sanaa, Hudeyde ve Taiz kentlerine yönelik saldırılar düzenlediler.

ABD Başkanı Joe Biden ve İngiltere Başkanı Rishi Sunak yaptıkları açıklamalar ile Yemen’de Husi’lere yönelik saldırılar gerçekleştirildiğini doğruladılar.

ABD Başkanı Joe Biden, Avustralya, Bahreyn, Kanada ve Hollanda tarafından desteklenen ABD ve Birleşik Krallık güçlerinin Yemen’de Husi isyancılar tarafından kullanılan farklı mevzileri hedef alan saldırıları “başarıyla” başlattığını doğruladı.

Biden yaptığı açıklamada “Bu saldırılar, Husilerin Kızıldeniz’deki uluslararası deniz araçlarına karşı tarihte ilk kez gemi savar balistik füzeler de dâhil olmak üzere gerçekleştirdiği benzeri görülmemiş saldırılara doğrudan bir yanıt niteliğindedir. Halkımızı ve uluslararası ticaretin serbest akışını korumak için gerektiğinde daha fazla tedbir almakta tereddüt etmeyeceğim” dedi.

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak ise ABD ile birlikte Yemen’deki Husi kara hedeflerine düzenlenen saldırıların bir meşru müdafaa eylemi olduğunu belirtti.

Sunak, “Uluslararası toplumun defalarca yaptığı uyarılara rağmen Husiler Kızıldeniz’de saldırılar düzenlemeye devam etti, bu saldırılar arasında bu hafta İngiltere ve ABD savaş gemilerine yönelik saldırılar da vardı” dedi.

Sunak, İngiltere tarafından üstlenilen saldırıların ABD’nin operasyonel ve Hollanda, Kanada ve Bahreyn’in operasyonel olmayan yardımlarıyla gerçekleştirildiğini vurguladı ve saldırıları “sınırlı” olarak nitelendirdi

Kaynak: Foreks Haber