ABD’DE 100 GÜN SONRAKİ BAŞKANLIK SEÇİMLERİ İÇİN GERİ SAYIM

ABD’de 3 kasımda yapılacak başkanlık seçimleri yaklaşırken Donald Trump yapılan anketlerde Demokrat rakibi Joe Biden’in 8 ila 15 puan gerisinde görünüyor.

Öte yandan demokratların,normalde kapanması güç gözüken bu farkın ABD’de normalden uzak siyasi ve kültürel atmosfer nedeniyle kapanmasından endişe ettiği belirtiliyor.

Demokratların bir diğer çekincesi olarakta, 2016’da olduğu gibi başkan Trump’ın kamuoyu yoklamalarını yalancı çıkararak seçimleri yeniden kazanma ihtimali gösteriliyor.
Öte yandan Trump yönetimi, salgınla mücadele konusunda gözle görülür bir şekilde sınıfta kaldı. Yönetim COVID-19’un yol açtığı ekonomik krizi yönetme konusunda da ciddi sıkıntılar yaşıyor.

ABD’de geçtiğimiz hafta itibarıyla vaka sayısı 4 milyonu, hayatını kaybedenlerin sayısı ise 147 bini geçti. Diğer taraftan dolar, işsizlik maaşı başvurularındaki artışla çoğu gelişmiş ülke para birimi  karşısında geriledi.
Ekonomi ve sağlık krizinin yarattığı kaygılar seçmenin oy eğilimlerine de yansıyor. Temmuz ayında gerçekleştirilen kamuoyu yoklamalarında Biden, Trump’ı geride bıraktı. En son 24 Temmuz’da yayımlanan The Economist anketine göre Biden yarışı 8,7 puan önde götürüyor.

Rakamlar ve genel gidişat  Biden’ın seçim yarışındaki şansını arttırıyor gibi gözükse de, yaşanan olağanüstü koşulların anket sonuçlarına belirsizlik olarak yansıması da olası. Nitekim COVID-19, ekonomik kriz ve protesto gösterileri ortamında seçmenin karar değiştirmesi veya anketlerde düşüncesini açıkça ifade etmemesinin de mümkün olduğu ifade ediliyor.