ABD’DE CUMHURİYETÇİ SENATÖRLER YENİ TEŞVİK PAKETİNİ SENATOYA SUNDU

ABD’de cumhuriyetçi senatörler 1 trilyon dolarlık yeni teşvik paketi teklifini senatoya sundu. Senato Çoğunluk Lideri Cumhuriyetçi Mitch McConnell, Beyaz Saray ile görüşmeleri geçten hafta başlayan yeni teşvik paketi teklifinin detaylarını paylaştı. Pandemiden dolayı 150 bin abd vatandaşının hayatını kaybettiğini hatırlatan mcconnel,, “Amerikan halkının daha fazla yardıma ihtiyacı var. Bunun kapsamlı ve dikkatlice hazırlanmış olması gerekiyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Peki paketin içeriğinde neler var? Cumhuriyetçi senatörlerin ABD Senatosu’na sunduğu 1 trilyon dolarlık yeni teşvik paketi teklifinde hali hazırda 600 dolar olan ve süresi 31 Temmuz’da sona erecek haftalık işsizlik yardımının 200 dolara düşürülmesi ve iki ay daha uzatılması planlanıyor. Ayrıca Amerikan vatandaşlarına 1200 dolarlık doğrudan ödeme yapılması öngörülüyor. Söz konusu teklifte, küçük işletmelere yönelik Maaş Koruma Programı için 190 milyar dolar, mevsimsel ya da düşük gelirli alanlarda faaliyet gösteren işletmelere yönelik de 100 milyar dolarlık kaynak ayrılması hedefleniyor.

Teklif kapsamında ayrıca , okulların yeniden açılmasına yardımcı olmak için 105 milyar dolarlık kaynak ayrılması öngörülürken, eyaletlerin Kovid-19 test kapasitesinin artılması için 16 milyar dolar sağlanması planlanıyor.