ABD’DE DOĞUM ORANLARI SON 35 YILIN EN DÜŞÜK SEVİYESİNDE

ABD’de doğum oranları son 35 yılın en düşük seviyesine geriledi.

Açıklanan son verilere göre 2019’da ülke genelinde yaklaşık 3.75 milyon bebeğin dünyaya geldiği kaydedildi. Bu rakam 2018’e göre yüzde 1’lik bir düşüşe karşılık geliyor.

Raporda 2019’daki doğurganlık oranının 1.000 kadın başına 1.705 doğum olarak gerçekleştiği belirtilirken, oranın 2007 yılından itibaren düşüş eğilimde olduğuna işaret edildi.

Bu yıl art arda beşinci kez doğum oranlarının düşmesi dikkat çekerken, bazı uzmanlar koronavirüs salgınının da aile planlaması üzerinde kalıcı bir etkisi olabileceğini ifade ediyor.

 

Salgın nasıl etkileyecek?

Salgın nedeniyle evlerde kalmanın hamilelik ve doğumları artıracağı varsayılsa da uzmanlar Covid-19’un doğum oranlarını nasıl etkileyeceğini henüz tam olarak kestiremiyor.

Salgın sürecinde planlı gebeliklerin azalacağı ancak plansız gebeliklerin artış gösterebileceği görüşü hakimken, hangisinin daha fazla olacağı ise uzun vadede doğum oranlarını belirleyen faktör olacak.

 

Finansal kaygılar etkili

Öte yandan veriler ayrıca 2019’da ABD genelinde 15 ila 34 yaş arasındaki kadınlarda neredeyse tüm yaş grupları için doğum oranlarının düştüğünü, 40’lı yaşların başındaki kadınlar içinse yükseldiğini ortaya koydu.

15-19 yaş arası kadınların doğum oranı 2019’da yüzde 5 azalarak bin kişide 16.6 doğuma ulaşırken, 35 ila 39 yaş arası kadınların oranı bin kişide 52 doğumla aynı kaldı.

Söz konusu tabloda kadınların çocuk doğurmayı daha geç yaşa erteleme eğiliminin etkili olduğu, ancak bunun daha önce büyük metropollerle sınırlıyken artık ulusal düzeyde hakim olduğu değerlendirmesi yapıldı.

Düşen doğum oranlarında finansal kaygıların da etkili olduğu, salgın dönemi ve sonrasında bu kaygıların devam etmesiyle önümüzdeki yıllarda doğurganlığın daha da azalacağı dile getiriliyor.