ABD’DE ENDİŞE ARTIYOR: FED YETKİLİLERİ NE DÜŞÜNÜYOR?

ABD’de koronavirüs vakalarının yeniden artışa geçmesi tüketici harcamalarını ve istihdamı tehdit ederken, artan endişeler ABD Merkez Bankası FED’i harekete geçirdi. 

 FED yetkilileri son günlerde art arda yaptıkları açıklamalarda salgının devamına ve ekonomik yansımalarına dair karamsar bir duruş sergilerken, daha fazla destek konusunda benzer fikirleri paylaşıyor. 

 Fed Başkan Yardımcısı Richard Clarida, CNN International kanalına yaptığı açıklamada “Yapabileceğimiz daha fazla şey var ve daha fazlasını yapacağız” diyerek piyasalara daha güçlü destek sinyali verdi. 

 Fed’in tahvil alımında bir miktar sınırı olmadığını vurgulayan Clarida, Mayıs ve Haziran aylarında ekonomik toparlanma işaretlerinin hoş karşılandığını belirtirken, Fed’in ekonominin seyrini belirleyecek salgının seyrini çok yakından takip ettiğini ifade etti.   İşletme sahiplerinin yeniden kaygılanmaya başladığına işaret eden Atlanta Fed başkanı Ralph Bostic ise “Krizin planladığımızdan çok daha uzun sürebileceğine dair ciddi bir hissiyat var” ifadesini kullandı. 

ABD’de önümüzdeki üç ila altı haftanın, ekonomik toparlanmanın hızına ilişkin kritik bir süreç olacağı belirtiliyor. 

San Francisco Fed Başkanı Mary Daly da diğer yetkililerle benzer endişeleri paylaşarak, “Olmak istediğimiz yerden uzakta bir seviyede olacağımızı düşünüyorum” derken, eyaletlerin ve yerel yönetimlerin vergi gelirlerinin düşüşüne ve güvenlik hizmetlerine yapılan harcamaların artışına bağlı olarak personel çıkarmak zorunda kalacağını dile getirdi. 

 Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester ise CNBC kanalına verdiği demeçte Mayıs ayında ekonominin yeniden açıldığını ve işlerin normale dönmeye başladığını, ancak son bir haftadır ülke genelindeki vaka artışı nedeniyle yeniden yatay bir seyir izlendiğini söyledi. 

ABD ekonomisinin çok ciddi risklerle karşı karşıya olduğunu belirten Mester, “Bireyler kadar eyaletlerin ve yerel yönetimlerin de daha fazla yardıma ihtiyacı olduğunu” dile getirdi.