ABD’de enflasyon 39 yılın en yüksek seviyesinde

enflasyon abd

ABD’de enflasyon son 39 yılın en yüksek seviyesine çıktı.

ABD’de enflasyon Kasım ayında %6,8 seviyesine yükseldi. Ekim ayında %6,2 ile 31 yılın en yüksek seviyesine çıkan enflasyon kasım ayında 39 yılın en yüksek seviyesini gördü.

Enflasyon oranı piyasa beklentilerine paralel olsa da gelinen seviye Fed’in %2’lik orta vade hedefinin çok üzerinde. Dolayısıyla gelecek hafta yapılacak FOMC toplantısında varlık alım azaltımındaki miktarın artırılması bekleniyor.

Kasım ayında aylık 15 milyar dolar olarak başlanan kesintinin yaklaşık 2 katına çıkarılması bekleniyor. Fed’in son enflasyon oranının ardından yapacağı toplantı 2022’nin de yol haritası olacağı için son derece önemli görülüyor.

Verinin açıklanmasının ardından DXY 96,10 seviyesine gerilerken ons altın 1.782 dolara, Euro / Dolar paritesi de 1,1310 seviyesine yükseldi. Veri öncesi dolar karşısında düşüş yaşayan gelişen ülke paralarının çoğu yükselişe geçerken TL %1’e yakın kayıpla negatif ayrışıyor. Kur 13,95 ile zirveyi test etmesinin ardından merkezden gelen müdahaleyle kısa süreli gerileme yaşadı, fakat son saatte fiyat yeniden 13,90’dan işlem görüyor.