ABD’DE GÜNDEM İŞSİZLİK ÖDEMELERİ

ABD’de işsizlik ödemelerinin uzatılıp uzatılmayacağı gündemi meşgul ediyor. Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, Kongre üyelerinin işsizlik yardımlarıyla işsizlik sigortasının süresinin uzatılması konusunda bir uzlaşının gerekliliğine vurgu yaptı. Temsilciler Meclisi’nde en üst düzey Cumhuriyetçi ismi Kevin McCarthy ve diğer Cumhuriyetçiler ise aksine, işsizlik yardımlarını uzatmanın verimli olmayacağını belirtti. Bu isimler savunma olarak, istatistiklerin birçok Amerikalı’nın işsizlik yardımları sayesinde çalıştığı dönemden daha fazla kazandığını gösterdiğini belirttiler.

Yardım kapsamındaki ödemeler Temmuz ayının son gününde sona eriyor. Demokratlar, Mart sonunda koronavirüs salgınıyla başlayan 600 dolarlık ödemelerin işsizlik oranı yüzde 11’in altına düşene kadar uzatılmasını istiyor.

Amerika’da Kongre, salgınının ekonomiye olumsuz etkisini azaltmak için 3 trilyon doları aşan dört paketi yürürlüğe koymuş durumda. Beşinci paketin kabul edilip edilmeyeceğinin ise bu ayın sonunda belli olması bekleniyor. Senato Çoğunluk Lideri Cumhuriyetçi Mitch McConnell ülkenin son bir desteğe ihtiyacı olduğunu belirterek beşinci paket için olumlu sinyaller vermişti. Öte yandan Demokratlar’la Cumhuriyetçiler’in rakam konusunda nasıl anlaşacakları merak konusu.