ABD’DE HAVAYOLU YOLCU SAYISI YÜZDE 73 AZALDI

AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİNDE  KOVİD-19 SALGININA KARŞI ÖNLEMLER SIKILAŞTIRILDIKÇA HAVAYOLLARINDAKİ YOLCU SAYISININ ARTMASI DİKKAT ÇEKTİ. HAVAYOLU TİCARİ BİRLİĞİ VERİLERİNE GÖRE GEÇEN YILA ORANLA YOLCU SAYISI YÜZDE 73 AZALDI.

ABD’de Corona virüsü salgını nedeniyle alınan karantina önlemlerinden en çok etkilenen sektörlerin başında gelen havacılık sektöründe toparlanma yavaş ilerliyor.

ABD’de vakalarının son dört haftanın en düşük günlük vaka artışının görülmesiyle hafta sonunda uçak yolcularının sayısı da arttı.

Son aylardaki artışa rağmen yolcu sayısı salgın öncesindeki seviyesinin hala çok altında.

Havayolu ticari birliği Airlines For America’nın verilerine göre hava yolculuğu yapanların sayısı bir yıl öncesine göre yüzde 73 daha az.

Haziran ayında yüzde 87 olan bu oran Nisan’da ise yüzde 96’ydı.

Geçen aylara göre yolcu sayısında yaşanan artış sektörde iyimserliğe neden oldu.

Havaalanları ve işçi sendikaları ise hava ulaşımındaki bu son ivmenin devam etmesini umuyor.

Ancak asıl beklentileri, federal hükümetin hava taşımacılığında yüz maskesi ve sosyal mesafe uygulamalarını ülke genelinde yaygınlaştırması.

Havayolu şirketleriyse kendi politikalarını uygulayabilmeleri gerektiğini savunuyor.

Uzmanlar ise her iki durumda da önlemlerin, yolcuların hava ulaşımını kullanmaya geri dönme oranını arttıracağı görüşünde.

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği daha önce yaptığı açıklamada hava taşımacılığının salgın öncesi seviyesine gelmesinin 2024’e kadar süreceği tahminini açıklamıştı.