ABD’de işsizlik maaşı talebi pandemi döneminin en düşük seviyesinde

abd işsizlik maaşı

ABD’de pandemi döneminde rekor seviyelere çıkan haftalık işsizlik maaşı başvuruları Ekim ayının ikinci haftasında 290 bin kişiye gerileyerek son 1,5 yılın en düşük seviyesine indi.

 

ABD’de pandemi döneminde rekor seviyelere çıkan haftalık işsizlik maaşı başvuruları ekim ayının ikinci haftasında 290 bin kişiye kadar gerileyerek son 1,5 yılın en düşük seviyesine inmiş oldu.

Önceki haftanın başvuruları 3 bin kişi artışla 296 bin olarak revize edilirken, son haftada işsizlik maaşına yapılan başvurular da 6 bin kişi azalmış oldu.

Daha önceki para politikasında enflasyonu ilk gösterge olarak baz alan Fed, pandemi döneminde istihdam piyasasında yaşanan küçülmenin ekonomide şuan var olan en önemli sorun olduğu görüşünde.

Ve bu nedenle Fed, istihdamı yaşanan bu süreçte öncelikli gösterge olarak izlemeye devam ediyor. İstihdam piyasasındaki en güncel durumu ölçen haftalık raporda gerçekleşen azalış ise Fed için olumlu.

Yapılan son FOMC toplantısında varlık alımlarının azaltımı için Kasım ayını işaret eden Fed, enflasyondaki yükselişin de geçici olduğu görüşünü koruyor.