ABD’de perakende satışlar mart ayında beklentileri aştı

ABD perakende satışları, online perakendecilerin gelirlerindeki artışın etkisiyle mart ayında beklenenden daha fazla arttı.

Ticaret Bakanlığı Nüfus Sayım Bürosu verilerine göre, perakende satışlar mart ayında %0.7 arttı. Şubat ayı perakende satış verisi %0,6’da %0,9’a revize edildi.

Ekonomistler perakende satışların mart ayında %0,3 artacağını tahmin ediyordu.

Yüksek enflasyon ve borçlanma maliyetlerine rağmen, esnek işgücü piyasası sayesinde düşük gelirli hanehalkları arasındaki sıkıntı tahminlerini boşa çıkararak harcamalar artmaya devam etmekte. En son Bank of America Kredi kartı verileri, düşük gelirli harcamaların yüksek gelirli harcamaları geride bırakmaya devam ettiğini gösterdi.

Bank of America Securities ekonomistleri bir notta, “Bunun önemli bir nedeni, düşük gelirli tüketicilerin enflasyondan orantısız bir şekilde etkilenmesine rağmen, aynı zamanda güçlü işgücü piyasasının en büyük faydalanıcıları olmalarıdır,” diye yazdı. “Düşük gelirli çalışanlar, pandeminin başlangıcından bu yana en büyük kümülatif ücret artışlarını gördü.”

Otomobil, benzin, inşaat malzemeleri ve gıda hizmetleri hariç perakende satışlar mart ayında %1,1 arttı. 

İlk çeyrek için büyüme tahminleri şu anda yıllık bazda %2,4’e kadar yükselmiş durumda. Ekonomi ekim-aralık çeyreğinde %3,4 oranında büyümüştür.

(Kaynak: Foreks Haber)