ABD’de salgın kaynaklı iş kayıpları hangi sektörleri vurdu?

Koronavirüs salgınının dünyada en sert vurduğu ülkelerden biri olan ABD’de can kaybı 20 bini aşarken, salgının ekonomik etkisi çok sayıda iş kaybına da yol açtı.

Ülkede işsizlik maaşı başvuruları mart ayında rekor kırarken, pek çok sektörde toplu işten çıkarmalar yaşandı.

ABD Çalışma Bakanlığı, salgın nedeniyle Mart ayında 701 bin çalışanın işine son verildiğini açıklarken, rakamlar en çok işten çıkarmanın yaşandığı sektörlerin gıda ve otelcilik olduğunu ortaya koydu.

Buna göre yeme içme ve konaklama sektörlerinde çalışan 459 bin kişi mart ayında karantina ve sokağa çıkma yasaklarının etkisiyle işinden oldu. Bunun içindeki en büyük payı ise 417 bin kişi ile restoran ve barlarda çalışanlar aldı.

Salgından en çok etkilenen ikinci alan ise sağlık ile çocuk bakımı ve aile hizmetlerini de içeren sosyal yardımlar oldu. Söz konusu iki sektörde martta toplam iş kaybı 61 bin 200 olarak kaydedildi.

Ciddi bir sağlık krizinin yaşandığı ülkede mart ayında yalnızca sağlık sektöründe 42 bin 500 işten çıkarma görülürken, bu rakamı ağırlıklı olarak diş hekimleri ile ofis çalışanları oluşturdu.

Profesyonel ve ticari hizmetler sektörü ise 52 bin çalışan ile üçüncü sırada yer aldı. Avukatlar, mühendisler ve danışmanlar başta olmak üzere ABD’de işgücü piyasasının geniş bir bölümünü oluşturan sektörde işten çıkarmaların büyük çoğunluğu şirketlere ve müşterilere geçici profesyonel hizmet veren çalışanlar içerisinde yaşandı.

Listenin devamında perakende satış, inşaat, imalat, madencilik ve ulaştırma hizmetleri gibi sektörler yer aldı.