ABD’de tüketici güveni ekim ayında yükseldi

tüketici güveni

ABD’de tüketici güveni Eylül ayında son 7 ayın en düşük seviyesine gerilemesinin ardından Ekim ayında 113,8’e yükseldi.

 

Conference Board Tüketici Güveni, yıl içi en yüksek seviyeyi haziran ayında gördü, endeks 128,9’a yükseldi. Eylül ayında ise endeks 109,8’e geriledi. Haziran – eylül dönemini kapsayan yılın 3. çeyreğinde dünyada ekonomik faaliyetlerin yavaşlaması ve ABD’de de bunun belirtilerinin görülmesi etkili oldu. Ekim ayında ise güven endeksinde toparlanma yaşandı.

Bugün ABD’den gelen bir diğer önemli veri olan yeni konut satışları eylül ayında 800 bin ile beklentilerden iyi geldi. Konut satışlarındaki artışta düşük faiz oranının etkisi devam ediyor, fakat Fed üyelerinden konut piyasasında oluşabilecek bir balonu engellemek için varlık alımlarındaki sınırlamanın bu taraftan başlaması gerektiğine dair açıklamalar geliyor.

Amerika Birleşik Devletleri’nde konut satışlarının artması tüketicinin borçlanma riskini de göze almış olması anlamına geliyor. Bu noktada gerek ekonomiye olan güven gerekse gelirinde devamlılık beklentisi kredi isteğini güçlendiren etmenler olurken enflasyon ise henüz hane halkının iştahını kesmiş değil.