ABD’de üretici fiyatları son 13 yılın en yüksek seviyesine çıktı

üretici fiyat endeksi üfe

ABD’de üretici fiyatları 2008 yılı sonrası en yüksek seviyesine ulaştı.

ABD’de üretici fiyatları Kasım ayında aylık %0,8 ve yıllık %9,6 oranında arttı. Beklentilerin üzerinde artış gösteren üretici fiyatları 2008 sonrası en yüksek seviyeye çıktı.

Geçen hafta açıklanan tüketici fiyat endeksi, Kasım’da yıllık %6,8 ile Haziran 1982 yılı sonrası en yüksek seviyeyi gördü. Bunun en büyük nedeni ham madde ve mamul fiyatlarının hem üretiminde hem de tedarikinde sorunlar olması. Ayrıca enerji, gıda ve sanayi ürünlerinde yaşanan aksaklıklar fiyatları artırıyor.

Aylık bazdaki değişime baktığımızda Haziran ve Temmuz dönemindeki aylık %1 oranındaki artış Eylül’de %5, Ekim’de %0,6 olmuştu. Kasım’da ise aylık artış oranı %0,8. Bu oran son 4 ayın da en yüksek oranı. Kasım ayında üretici fiyatlarındaki artış oranının kuvvetlenmesi zirvenin de görüldüğü olasılığını düşürüyor.

Aralık ayı ve 2022’nin ilk aylarında ÜFE tarafında çift hanelere doğru yükseliş devam edebilir. Bu da TÜFE’ye yansıması anlamına geliyor. Enflasyonda hedefin çok altında kalan Fed faiz politikasında daha aceleci davranmak zorunda kalabilir.

FOMC toplantısı yarın yapılacak ve komitenin fiyatlar geneline yayılan bu yükselişi nasıl değerlendirdiği, nasıl bir aksiyon alacağı merakla beklenirken. Piyasalar Fed’in yılın en şahin toplantısını gerçekleştireceği görüşünde.