ABD’DEKİ SİNEMA SALONLARI BİR DAHA HİÇ DOLMAYABİLİR

ABD’de koronavirüs salgını nedeniyle kapanan sinema salonlarının, salgın sona erse de bir daha eski günlerine dönemeyebileceği belirtiliyor.

Reuters’ta yer alan bir analiz haberde, “Amerikalılar bir daha asla sinema salonlarını doldurmayacak” başlığı dikkat çekti.

ABD’de Netflix gibi dijital platformlara olan talebin artışına bağlı olarak salgın öncesinde de sinemaya gidenlerin sayısının azaldığına işaret eden analizde, dünyanın en büyük sinema zincirlerinden biri olan ABD’li AMC’nin hayatta kalmak için direndiği belirtildi.

 

Hollywood dijitale taşınıyor

Universal, salgın sonrası ertelediği filmlerden ‘Trolls World Tour’u sinemalarda göstermekten vazgeçip 10 Nisan’da dijital kiralama modeliyle erişime açarak izleyicilerle buluşturmuştu.

Rakamlar, Trolls World Tour’un ABD’de dijital olarak 20 dolara kiralanabildiği üç hafta içerisinde yaklaşık 100 milyon dolar hasılat elde ettiğini ortaya koydu.

Genel olarak sinema salonlarından elde edilen hasılat, yapım şirketi ile yayıncı taraf arasında yarı yarıya paylaşılırken, Netflix ve Amazon gibi platformlar sayesinde gelirin yaklaşık yüzde 80’i stüdyoların cebinde kalıyor.

Nitekim Walt Disney, Comcast ve AT&T gibi dev stüdyoların ana şirketlerinin birçoğu, karantina döneminde Netflix’e olan talebin artmasını takiben dijital yayın hizmetlerine ağırlık verdi.

Son olarak Disney, sinema salonları tekrar açılına kadar beklemek yerine haziran ayında gösterime girecek olan ‘Artemis Fowl’ filmini çevrimiçi Disney+ platformuna taşımıştı.

Salgının yaz aylarına sarkması halinde iflasını açıklayabileceği konuşulan AMC yaşanan bu gelişmeler nedeniyle sıkıntılı zamanlar geçirirken, sinema salonlarını salgın sonrası dönemde de zor günlerin beklediği ifade ediliyor.