ABD’DEN FRANSA’YA VERGİ MİSİLLEMESİ

ABD ve Fransa arasındaki vergi gerginliği tırmanıyor. Trump yönetimi, ABD merkezli dijital şirketlere dijital hizmetler vergisi uygulama kararı alan Fransa’ya yanıt olarak 1,3 milyar dolar tutarından Fransız malının ithalatına yüzde 25 ek gümrük vergisi getirdi. Ancak Trump yönetimi, ek gümrük vergisinin uygulanmasını 180 gün erteledi.

ABD ticaret ofisinden yapılan açıklamada yüzde 25’lik ek gümrük vergisinden Fransa’da üretilen kozmetikler ve el çantalarının etkileneceğini belirtildi. Peki verginin uygulaması neden ertelendi? ABD’den yapılan açıklamada ertelenmeye gerekçe olarak sorunun OECD üzerinden yapılacak müzakerelere zaman tanıma arzusu olarak duyuruldu

Sürece ilişkin avrupa birliği’nden de açıklama geldi. Birlik, ABD’yi OECD tarafından yürütülen ve dijital şirketlerin vergilendirilmesini hedefleyen müzakerelere geri dönmesi yönünde uyardı. Washington’da bulunan AB Komisyonu heyetinin sözcüsü yaptığı açıklamada, “Tüm işletmelerin, buna dijital olanlarda dahil, adil vergi paylarını ödemelerinin sağlanmasına bağlı olmaya devam ediyoruz”diye konuştu.