ABD’NİN İLK TÜRK EMNİYET MÜDÜRÜ: İBRAHİM MIKE BAYÇORA

ABD’nin New Jersey eyaletinde Türkler’in en yoğun yaşadığı Paterson şehrine ilk Türk Emniyet Müdürü atandı.

32 yıl önce karıştığı bir kavga, Amerika’da Türklerin en yoğun bulunduğu yerleşim bölgesinde yetişen İbrahim “Mike” Bayçora’ya Amerika’da ilk Türk emniyet müdürü olma gururunu tattırdı.

Bayçora o kavgayı VOA Türkçe’ye “Bir gün bir kavgaya karıştım, istemeyerek oldu ama karıştık iste. Polisler geldi. O gün emniyette bana gösterilen davranışı hiç beğenmedim, bana hiç adil davranılmadığını hissettim. Bunun başkalarına yapılmasını istemedim, bu da benim emniyet teşkilatı ile ilgilenmeme yol açtı” sözleriyle anlattı.

Kafkaslardan Eskişehir’e, oradan da bir yaşındayken 1960’larda Amerika’ya göç eden Karaçaylı bir ailenin oğlu olarak büyüyen Bayçora’nın ailesi o yıllarda daha iyi koşullarda yaşamak amacıyla Amerika’ya yerleşti. New Jersey’deki fabrikalardan birinde çalışan babası oğlunun şart koştuğu için Bayçora üniversite eğitimini de aksatmadı.

Bayçora, girdiği polislik sınavında o kadar büyük başarı göstermiş ki dönemin belediye başkanı onu ofisine çağırmış ve iş istiyorsa ertesi gün başlamasını istemiş. Bu ısrara şaşırsa da Bayçora “evet” diyerek polisliğe ani bir giriş yapmış.

150 bin kişinin yaşadığı Paterson kenti New Jersey’deki birçok etnik gruba ev sahipliği yapıyor. Ancak tüm ABD’de olduğu gibi ekonomik koşullar 1960’lı yıllardaki gibi fırsatlar sunmasa da hala göçmenlerin tercih ettiği bir bölge. Özellikle de Türkler’in.