AĞUSTOS’TA İKİNCİ KORONAVİRÜS DALGASI GELEBİLİR

Uzmanlar, Çin Hükümeti’nin pandemiye dönüşen Corona virüsü salgını nedeniyle Hubei’de aylardır devam eden sokağa çıkma yasağını kaldırarak önlemleri hafifletmeye başlama kararının, olası görünen ikinci bir COVID-19 dalgasının tahmin edilenden daha erken gelmesine neden olacağını vurguluyor.

Uzmanlar, bu durumun sağlık çalışanlarının hazırlıksız yakalanmasına ve yetersiz kalmasına yol açacağı uyarısında bulunuyor.

Tıp dergisi Lancet Kamu Sağlığı’nda yayınlanan raporda, yapılan araştırma ve inceleme sonuçlarına göre neredeyse tüm ülkelere yayılan Corona virüs salgınına karşı karantina, okul ve iş yerlerinin kapatılması ve sokağa çıkma yasağı gibi önlemlerin esnekleştirilmesi için henüz erken olduğu vurgulanıyor. Raporu hazırlayan uzmanlar, virüsün neden olduğu COVID-19 salgınında 2020 yılının sonuna doğru olası bir ikinci dalga gelebileceğini, ancak önlemlerin erken gevşetilmesi halinde bu olası ikinci dalgayla Ağustos ayında karşılaşılabileceğini kaydediyor.

Londra University College’dan epidemiyoloji uzmanı Tim Colbourn, bu bulguların dünyanın her yerinde karar alıcılar tarafından ciddiye alınması gerektiği uyarısında bulundu.

Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus da Çarşamba günü yaptığı bir açıklamada bu görüşe vurgu yaparak, tecrit ve karantinanın şu an hala salgının önüne geçmenin en etkili yöntemi olduğunu ifade etti.

Son bir haftadır yeni vaka tespit etmediklerini açıklayan Çinli yetkililer, salgının ortaya çıktığı yer olarak nitelendirilen Hubei’de sokağa çıkma yasaklarını kaldırmaya, bazı fabrika ve işletmeleri yeniden açmaya hazırlanıyor.

ABD Başkanı Donald Trump da ülke ekonomisinin daha fazla etkilenmemesi gerektiğini savunarak Nisan ayının ortasında Amerika’daki sosyal mesafe ve tecrit sürecinin sonlandırılabileceğini söyledi.