AKDENİZ İHRACATÇILARININ YENİ HEDEFİ AFRİKA

Akdeniz Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği (ASHİB) Başkanı Ali Can Yamanyılmaz, Afrika’daki ticaret fırsatlarını Türk ihracatçısının lehine geliştirmek için Kenya, Gana, Tunus ve Güney Afrika’da lojistik merkezleri kurarak, hayvansal gıda, yaş meyve, sebze ve hububat, bakliyat ürünlerini pazarlayacaklarını bildirdi.

Yamanyılmaz, yazılı açıklamasında, Ticaret Bakanlığının öngördüğü kriterler doğrultusunda Afrika’daki 54 ülkenin 24’ünde görev yapan ticaret müşavirlerinden aldıkları bilgilere göre planlama yaptıklarını belirtti.

Mediterranean Food Beverages (MFB) adıyla şirket kurup, dört ülkede lojistik üs oluşturma çalışmalarına başladıklarını aktaran Yamanyılmaz, “Lojistik üs planlamamızda Afrika’yı dörde böldük. Kıtanın doğusunda bulunan Kenya’da ve batıda yer alan Gana’da lojistik üslerimizi oluşturuyoruz. Mersin’de şirketleşme çalışmalarımızı tamamladık. Kenya ve Gana’daki lojistik üslerimizin faaliyete geçmesinin ardından kıtanın kuzeyinde Tunus ile en güneyde bulunan Güney Afrika’da ihracat üssü kuracağız.” ifadelerini kullandı.

Yamanyılmaz, lojistik üslerin her birinin minimum 4 bin metrekare kapalı alana sahip olacak şekilde, kuru gıda, taze gıda ve dondurulmuş gıdaların depolanıp, sergileneceği şekilde planlandığını aktardı.