ALMAN BAKAN’DAN AB’YE: KURTARMA PAKETİNİ GECİKTİRMEYİN

Almanya Dışişleri Bakanı, Avrupa Birliği’nin (AB) koronavirüs yardım paketini geciktirmemesi için üye ülkelere çağrıda bulundu. 

Bakan Heiko Maas, salgından sert etkilenen AB ülkelerinin Temmuz ayında kararlaştırılan 750 milyar euroluk kurtarma paketine çok ihtiyacı olduğunu söyledi.

Hollanda başta olmak üzere AB üyesi bazı ülkeler, paketin Birliğin hukuk ve yolsuzluk standartlarına ilişkin kurallarını ihlal eden ülkelere desteği reddeden koşullar içermesinde ısrar ediyor. 

Söz konusu standartları sık sık ihlal etmekle suçlanan Macaristan ve Polonya ise istenen koşullara karşı çıkarak veto tehdidinde bulunuyor. 

Sürecin uzamaması ve vakit kaybedilmemesi gerektiğini kaydeden Alman Bakan Maas, “Avrupa’da bir bütün olarak ekonomik toparlanmayı desteklemek, özellikle de pandemiden en çok etkilenen ülkelerin krizden çıkmasına yardımcı olmak için bu pakete acilen ihtiyacımız var” açıklamasını yaptı.

Almanya’nın önde gelen ekonomik araştırma enstitüleri geçtiğimiz günlerde yaptıkları ortak açıklamada, Alman ekonomisindeki toparlanmanın beklenenden daha uzun süreceğini belirterek kriz öncesi seviyelere en iyi ihtimalle 2021 sonunda varılacağı uyarısında bulunmuştu.