ALMAN IKTISATÇILARDAN 1 TRILYON EUROLUK TAHVIL ÇAĞRISI

Koronavirüs salgını Avrupa ekonomilerini sarsarken, önde gelen yedi Alman iktisatçı, ekonomik felaketten kaçınmak için hükümetlerden 1 trilyon euroluk ‘kriz tahvili’ çıkarmasını talep etti.

 Peter Bofinger, Sebastian Dullien, Gabriel Felbermayr gibi ülkenin önde gelen yedi ekonomisti, yayımladıkları ortak bildiride Avrupa Birliği ülkelerinden derhal harekete geçmelerini istedi.

Alman ekonomistler, Euro bölgesi ülkeleri tarafından ortak sorumluluk ilkesi altında ihraç edilecek 1 trilyon euroluk tahvilin, koronavirüs kaynaklı mali krizin maliyetini mümkün olduğunca dağıtmaya yardımcı olacağını söyledi.

Avrupa hükümetlerinin zor durumdaki şirketlere likidite desteği ve gerektiğinde doğrudan transferler yoluyla ekonomik buhranı hafifletmesi gerektiği belirtilen bildiride, “Bu çok maliyetli olacak, ancak her ülke halkını korumak için gerekli önlemleri alabilmeli, ekonomisini olabildiğince istikrarlı hale getirmeli ve kriz geçtikten sonra hızla canlandırabilmeli” ifadesi kullanıldı.

Ekonomistler güçlü bir devlet desteği olmadığı takdirde işsizliğin yükseleceği, tüketici harcamalarının duracağı, şirketlerin çökeceği ve krizin daha da derinleşeceği uyarısını yaptı.

Ortak çağrıda Avrupa devletlerinin geçmişte ciddi ekonomik krizlerle karşılaştıklarında birbirlerine yardım ettikleri hatırlatılırken, sonu belli olmayan bu krizde de sorumluluğun ortak olması gerektiği vurgulandı.

Alman iktisatçılar, Avrupa ülkeleri ile hep birlikte hareket edebilmek için güçlü bir siyasi iradeye ihtiyaç olduğunun da altını çizerken, Avrupa Merkez Bankası’nın şu ana kadar aldığı acil önlemlerin Euro bölgesi piyasalarını dengelemeye yönelik olumlu adımlar olduğu, ancak hükümetlerin Avrupa düzeyinde cesur mali tedbirleri sıkı sıkıya takip etmesi gerektiği ifade edildi.