ALMAN OTOMOTİV DEVLERİ YENİDEN ÜRETİME BAŞLIYOR

Koronavirüs salgını nedeniyle alınan önlemleri gevşetmeye hazırlanan Almanya’da otomotiv piyasası da yavaş yavaş hareketlenmeye başlıyor.

Volkswagen ve Mercedes-Benz’in de aralarında olduğu Alman otomobil üreticileri, hayatın normale dönmeye başlamasıyla birlikte önümüzdeki hafta ülkedeki bazı fabrikalarında yeniden üretime geçecek.

Avrupa’daki tüm üretimine salgın sebebiyle geçici olarak ara veren Volkswagen, 20 Nisan’da otomobil üretimine yeniden başlayacağını duyurdu.

Şirketin Rusya, İspanya, Portekiz ve ABD’deki tesisleri 27 Nisan’dan itibaren üretimi hızlandıracakken, Güney Afrika, Arjantin, Brezilya ve Meksika’daki fabrikalar ise mayıs ayında tam faaliyete geçecek.

Firma, yeniden üretime geçecek fabrikalarda sağlık önlemlerine dikkat edileceğini ve bu çerçevede çeşitli ek tedbirler alınacağını da vurguladı.

Alman otomotiv devi Mercedes-Benz de Hamburg ve Berlin başta olmak üzere ülkedeki bazı fabrikalarında önümüzdeki hafta üretime kaldığı yerden devam edecek.

Otomotiv piyasasındaki hareketliliğe dair bir başka sürpriz gelişme de İtalya’dan geldi. İtalyan lüks otomobil üreticisi Ferrari’nin koronavirüs kaynaklı ekonomik krize rağmen yılın ilk çeyreğinde satışlarını artırması dikkat çekti.

4 Mayıs’ta yılın ilk çeyreğiyle ilgili mali verileri paylaşacak olan şirketin CEO’su Louis Camilleri, 2020’de araçlarına olan talebin hiç olmadığı kadar arttığını söyledi.

CEO, “Salgının ne zaman biteceğiyle ilgili bir öngörü yok ancak Ferrari olarak üretime kaldığımız yerden devam etmemiz gerekiyor” diye konuştu.

Şirket, koronavirüs nedeniyle ara verdiği üretime 3 Mayıs’ta yeniden başlayacağını açıklamıştı.