ALMAN YETKİLİDEN TÜRKİYE’YE SEYAHAT AÇIKLMASI

Alman hükümetinin Turizm Sorumlusu Müsteşarı Thomas Bareiss, Türkiye’ye seyahat uyarısının kaldırılması yönünde olumlu mesajlar verdi. Uyarının kısa sürede kaldırılması şansını yüksek gördüğünü söyleyen Bareiss, geçen hafta Berlin’de Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas arasında yapılan görüşmelere ve Türkiye’deki Corona vakalarıyla ilgili sayılara atıfta bulunarak, “Durum geçen hafta iyiydi. Bu hafta da iyi olursa hızlı bir şekilde açılım için hazırlık yapabiliriz” diye konuştu.

İki bakanın görüşmelerinin olumlu geçtiğini belirten Bareiss, “Türkiye’de Corona salgınına karşı önlemler konusunda çok şeyler yapıldığını tabii ki fark ediyoruz” dedi. Alman hükümetinin seyahat uygulamasının önümüzdeki günlerde kaldırılması için neler yapılması gerektiğini istişare edeceğini belirten yetkili, uyarının ne zaman kaldırılabileceği konusunda kesin bir tarih vermedi.

Türkiye’ye başka ülkelerden daha sert önlemler uygulanmasına karşı olduğunu ifade eden Bareiss, “Her ülkeye tavrımız aynı oranda, adil ve dürüst olmalı” şeklinde görüş belirtti.