ALMANYA’DA ÇOCUKLARA ”KİNDERBONUS” ÖDEMESİ

Almanya’da çocuk başına 300 euro ‘kinderbonus’ ödemesi bugün başladı. Almanya’da koronavirüs salgını nedeniyle çocuğu olan düşük gelirli ailelere ödenmesi planlanan 300 euroluk yardım bugün itibarıyla hesaplara yatmaya başlıyor.

 Söz konusu yardım kapsamında rutin çocuk destek ödemelerine ek olarak devlet tarafından her bir çocuk için 2 taksit halinde toplamda 300 euro ödeme yapılacak.

Ailelerin yardımdan faydalanmaları için herhangi bir başvuru yapmaları gerekmiyor. Düşük gelirli ailelerin hesabına otomatik olarak yatacak yardım, vergi hesaplamasına da dahil edilmeyecek. Ülke genelinde 18 milyon çocuk için yardım yapılacağı belirtilirken, yardımın bütçeye maliyetinin yaklaşık 4 buçuk milyon euro olması bekleniyor.

Ailelerin kinderbonus yardımını nasıl kullanacağına kendileri karar verirken, yapılan bir anket devlet yardımının önemli bir kısmının temel giderler için harcanacağını veya ileride kullanmak üzere biriktirileceğini ortaya koydu. Almanya’da 10 aileden 8’i ödeneği almaya hak kazanırken, yıllık geliri 86 bin euro ve üzerinde olan aileler destekten yararlanamayacak.