Almanya’da imalat sektörü PMI yine daralmaya işaret etti

alman ekonomisi büyüme

Alman ekonomisinin yaklaşık beşte birini oluşturan imalat sektörü, zayıf talep nedeniyle Ekim ayında da daralmaya devam etti.

HCOB nihai İmalat Sektörü Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI) Ekim ayında Eylül ayındaki 39,6 seviyesinden 40.8’e yükselerek üst üste üçüncü ayda da artış gösterdi ancak hala 50 olan başa baş seviyesinin çok altında kalarak daralmaya işaret etti.

Hamburg Ticaret Bankası (HCOB) baş ekonomisti Cyrus de la Rubia, “İmalatın bu yıl için hala bir gerileme içinde olduğu açık görünüyor. Yine de işaretler gelecek yılın ilk yarısında potansiyel bir toparlanmaya işaret ediyor” dedi.

De la Rubia, “Yine de, önceki durgunluklarla karşılaştırıldığında, imalat sektöründeki genel durum göz önüne alındığında mevcut istihdam senaryosu nispeten olumlu görünüyor” diye konuştu

Ankete göre, manşet PMI’ın beş ayın en yüksek seviyesine çıkmasında üretimdeki düşüşün yavaşlaması ve üretimin Haziran ayından bu yana en az düşüşü göstermesi etkili oldu.

Ankete katılan işletmelerden gelen raporlar, belirsizlik ve yüksek faiz oranları karşısında müşterilerin stok erittiğini ve genel olarak yatırımlarını durdurduğunu gösteriyor.

Rapora göre, zayıflayan talep nedeniyle tedarik zincirleri üzerindeki baskı hafiflemeye devam etti ve bu durum aynı zamanda işletmelerin yeni işler için güçlü rekabet bildirmesi nedeniyle hem girdi maliyetlerinde hem de çıktı ücretlerinde daha fazla düşüşe katkıda bulundu.

Firmaların gelecekteki üretime yönelik beklentileri, hala kötümser olmakla birlikte, hafif bir iyileşme gösterdi.

Rapora göre bu eğilimin tersine, fabrikalardaki işgücü sayısında ciddi ve hızlı bir azalma yaşandı.