Almanya’da seyahat uyarılarının turizmcilere maliyeti 10,8 milyar euro olarak hesaplandı

Alman Seyahat Acenteleri Birliği (DRV) Başkanı Norbert Fiebig,  seyahat endüstrisinin Mart ortasından Haziran ayı ortasına kadar 10.8  milyar euro satış kaybı yaşadığını açıkladı.
Almanya’da turizm sektörü, hükümetin aralarında Türkiye’nin de  bulunduğu 160 ülkeye yönelik uyguladığı seyahat uyarısına tepkili.
Alman Seyahat Acenteleri Birliği (DRV) Başkanı Norbert Fiebig, seyahat  endüstrisinin Mart ortasından Haziran ayı ortasına kadar 10.8 milyar  euro satış kaybı yaşadığını ve açığın kapatabilmesi için mücadele  ettiğini ifade etti. Fiebig ayrıca Türkiye, Tunus ve Mısır gibi birçok ülkeye seyahat uyarılarının kaldırılmamasının Alman turizminde 9  milyar eurodan daha fazla kayba yol açacağını ifade etti.
Fiebig, “Yaklaşık 7 milyon Almanın tercih ettiği Türkiye, Tunus ve Mısır gibi ülkelere seyahat uyarılarının kaldırılmaması Alman  turizmine 9 milyar eurodan daha fazla bir maliyete mal olacak. Korona  virüs nedeniyle küresel seyahat uyarısı ile Mart ayı ortasından  günümüze kadar zor günler yaşayan turizm sektörü yeni uyarılarla  zararlarını telafi etmesi daha da zorlaşmıştır” dedi. DRV Başkanı Fiebig hükümetin seyahat uyarısına tepki gösterirken, uyarıların 160  ülkeden fazla olduğunu ve bu ülkelere tatil paketi satan turizmcilerin  müşterilerine geri ödeme yapmak zorunda olduklarının unutulmaması  gerektiğini ifade etti. Fiebig, söz konusu geri ödemelerin sektöre  büyük bir sıkıntıya neden olduğunu dile getirdi.