AMAZON CEO’SU JEFF BEZOS GÖREVİNDEN AYRILIYOR

Online perakende devi Amazon’un kurucusu Jeff Bezos CEO görevini  bırakarak bundan böyle şirketin İcra Kurulu Başkanı olacağını  açıkladı. Öte yandan Amazon’dan yapılan açıklamada, şirketin üçüncü  kez arka arkaya satış geliri rekoru kırdığı ve ilk kez bu çeyrekte  satışlarının 100 milyar doları geçtiği belirtildi.

Yaz döneminde  hayata geçirilmesi planlanan geçiş süreci sonunda şirketin yeni CEO’su
Bulut Bilişim Bölümü başkanı Andy Jassy olacak. Amerikanın Sesi Radyosunun internet sitesinde yer alan habere  göre, Harvard İşletme Fakültesi mezunu Jassy, 1997 yılında Amazon’da  çalışmaya başlamış ve Amazon Web Hizmetleri’ni (AWS) kurarak  milyonlarca kişinin kullandığı bir bulut platformu haline getirmişti. Teknik ayrıntılara hakim olmasıyla bilinen Jassy’nin bu göreve  gelmesi Amazon’un web hizmetlerine verdiği önemin de göstergesi olarak  değerlendiriliyor.


Bezos bundan 27 yıl önce Amazon’u internet üzerinden kitap satan  bir şirket olarak kurmuştu. Bezos, Amazon’un web sitesinden yaptığı  açıklamada “Yönetim Kurulu Başkanı olarak Amazon’un önemli  girişimlerine müdahil olacağım” dedi, Bezos aynı zamanda yardım  organizasyonu Day 1 Fund, çevre organizasyonu Bezos Earth Fund, uzay  taşımacılığı şirketi Blue Origin, 2013 yılında satın aldığı Washington Post gazetesi ve diğer tutkularına zaman ayıracağını kaydetti. 57 yaşındaki Bezos, bunun emeklilik anlamına gelmediğini söyledi.