Amazon güçlü gelir ve kar elde ederek beklentilerini aştı

Amazon, çevrimiçi satışlardaki ve reklamcılık işindeki büyümenin etkisiyle bu yaz güçlü gelir ve kar açıkladı.

Şirket, 30 Eylül’de sona eren üç aylık dönemde, geçen yılın aynı dönemine göre %13 artışla 143.1 milyar dolar gelir elde ettiğini bildirdi. Amazon 9.9 milyar dolar kar elde ederek analistlerin beklentilerini aştı. 

Amazon’un 141.6 milyar dolar gelir ve 7.71 milyar dolar kar etmesi bekleniyordu.

Amazon CEO’su Andy Jassy yaptığı açıklamada, şirketin reklam işinin güçlü bir şekilde büyümesi ve teslimat hızını artırmasıyla güçlü bir çeyrek geçirdiğini söyledi. Jassy açıklamasında, %12 oranında büyüyen AWS’nin istikrar kazanmaya devam ettiğini belirtti. Analistler AWS’de yaklaşık %13’lük bir büyüme bekliyorlardı. AWS’nin satışları üçüncü çeyrekte 23.1 milyar dolar oldu.

Yatırımcılar AWS ve Amazon’a büyüyen yapay zeka yarışında sağlayabileceği fırsatlar konusunda iyimserliklerini dile getirdiler. Geçtiğimiz birkaç ay içinde şirket, AWS müşterilerinin kendi uygulamalarını yapmak için kullanabilecekleri üretken yapay zeka araçlarını kullanıma sundu. Eylül ayında, şu anda Microsoft ile ortaklığı bulunan ChatGPT üreticisi OpenAI’nin eski çalışanları tarafından kurulan San Francisco merkezli Anthropic’e 4 milyar dolarlık bir yatırım yaptığını duyurarak agresif bir hamle daha yaptı.

Anlaşma kapsamında Anthropic, AWS’yi birincil bulut bilişim hizmeti haline getiriyor ve üretken yapay zeka sistemlerini eğitmek ve dağıtmak için Amazon’un özel çiplerini kullanıyor.

Buna ek olarak Amazon, popüler sesli asistanı Alexa’yı daha insani hale getiren yeni yapay zeka özelliklerine sahip bir güncelleme yayınladı. Ayrıca, müşteriler için ürün incelemelerini özetleyen yeni bir üretken yapay zeka özelliğini de tanıttı.

Amazon, gelişmekte olan reklamcılık işinin döviz kurlarındaki değişiklikler hariç %25 büyüdüğünü de bildirdi.

Şirket, dördüncü çeyrekte 160 milyar ila 167 milyar dolar arasında gelir elde etmeyi beklediğini söyledi.

Kaynak: Foreks Haber