AMERICAN AIRLINES ÇİN UÇUŞLARINI YENİDEN BAŞLATTI

American Airlines, çarşamba günü Çin’e yolcu uçuşlarını yeniden  başlattığını duyurdu. Böylece Amerika Birleşik Devletleri’nden (ABD) Çin’e toplam haftalık uçuş sayısı 10’a çıkıyor. American Airlines,  koronavirüs nedeniyle şubat ayında Çin’e yolcu uçuşlarını durdurmuştu,  ardından Çin hava yolları da seyahatleri durdurmak zorunda kaldı.


Ardından iki ülke arasında haftalık dört uçuşa izin verilmesi için  haziran ayında anlaştı. Bu sayı ağustosta sekize çıktı. Çin Uluslararası Radyosu’nun haberine göre Ancak American
Airlines, ekim ayının sonuna kadar Çin’e uçuşları başlatmamakta ısrar  etti. Şimdi ABD taşıyıcıları haftada 10 uçuş gerçekleştirecek, ancak Ulaştırma Bakanlığı’nın havacılık ve uluslararası ilişkilerden sorumlu  sekreter yardımcısı David Short çarşamba günü düzenlenen sanal  havacılık konferansında, ABD’nin bundan ‘memnun olmadığını’  söylemişti.. ABD-Çin anlaşması, her iki ülkenin de iki ülke arasında  haftalık 100’den fazla uçuş gerçekleştirmesine izin veriyor.


American Airlines, şubat ayından bu yana Çin’e yapacağı ilk yolcu  uçuşunun Teksas’taki DFW Uluslararası Havaalanı’ndan kalkarak Seul  üzerinden Shanghai’nin Pudong havalimanına ineceğini söyledi. Diğer ABD taşıyıcıları United Airlines ve Delta Air Lines şu an Çin’e  haftada dört uçuş gerçekleştiriyor.


Analistler, ABD’de Covid-19 pandemisinin ciddileştiği bir dönemde American Airlines’in Çin’e yolcu uçuşlarını yeniden başlatmasının  salgının yayılma riskini artırabileceğini savunuyor. 9 Kasım’da Los Angeles ile Çin’in Tianjin kenti arasında  gerçekleştirilen seferde 5 vaka ve 4 asemptomatik vaka tespit  edildikten sonra, Çin Sivil Havacılık İdaresi’nin yönetmeliğine göre
CA988 kodlu sefer bir hafta süreyle durduruldu.