AMERİKA’DA DEV EKONOMİK PAKETE ONAY

Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, Cumhuriyetçi Azınlık Lideri Kevin McCarthy ve Demokrat Çoğunluk Lideri Steny Hoyer 2,2 trilyon dolarlık teşvik paketini gösteriyor

ABD Temsilciler Meclisi, Corona salgınından kaynaklanan ekonomik çöküşü önlemek için hazırlanan 2,2 trilyon dolarlık ekonomik teşvik paketini bugün onayladı.

Demokratların çoğunlukta olduğu Temsilciler Meclisi’nde Demokrat ve Cumhuriyetçi liderler, şimdiye kadar hazırlanmış en kapsamlı ekonomik teşvik paketini sesli oylama yöntemiyle Kongre’den hızla geçirdi ve imzalaması için Başkan Donald Trump’a gönderdi.

Temsilciler Meclis Başkanı Nancy Pelosi, ”Amerikan halkı, yaşamlarına ve geçimlerine yönelik bu tehditleri bertaraf etmek için hükümetin genelini kapsayan, vizyoner ve kanıtlara dayalı bir mücadele ortaya konmasını hak ediyor. Buna şu anda ihtiyaçları var” dedi.

Meclisin Cumhuriyetçi Azınlık Lideri Kevin McCarthy de, ”Amerikalılar’a bu süreç boyunca yardım edeceğiz. Bunu hep birlikte yapacağız” diye konuştu.

Pakete ve sesli oylama yöntemine muhalif bir milletvekilinin itirazı yüzünden oylamanın yarına ertelenmesi ihtimali belirmişti. Cumhuriyetçi Temsilciler Meclisi üyesi Thomas Massie ekonomik teşvik paketine karşı olduğunu ve sesli oylanmasına da sıcak bakmadığını söyleyerek. paketin her bir Kongre üyesinin oyunun kayda geçirileceği resmi yöntemle oylanmasında ısrar etti. Birçok Kongre üyesinin şehir dışında olması nedeniyle bu yöntem oylamanın ertelenmesine yol açabilirdi. Ancak Massie bu girişiminde yalnız kaldı ve başarılı olamadı. Başkan Trump da Twitter üzerinden Massie’ye sert tepki gösterdi, partiden kovulması gerektiğini belirtti.

Bu arada oylamanın Corona virüsü tehdidi altında yapılması, Kongre’nin bazı özel prosedürleri gündeme getirmesine yol açtı. Buna göre, milletvekilleri yan yana oturmadı ve oy kullanmak için alfabetik sırayla ofislerinden çağırıldı. Meclise girmeden önce el dezenfektanı kullanması gereken milletvekillerine, asansör yerine merdivenleri tercih ederek sosyal mesafeyi korumaları önerildi.

Temsilciler Meclisi’nin 430 üyesinin çoğu Corona virüsü salgını dolayısıyla kendi seçim bölgelerine dönmüş olsa da bugünkü oylama için Washington’a geldi.

Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, milletvekillerine, Cumhuriyetçiler’in kontrolundaki Senato’da oy birliğiyle kabul edilen ekonomik teşvik paketinin ertelenmesine yol açacak bir adım atmama çağrısı yapmış, paketin bugün kesinlikle oylanacağını ve kabul edileceğini söylemişti.

Teşvik paketinin hazırlanmasına katkı sağlayan Maliye Bakanı Steven Mnuchin de tasarının hızla kabul edilmesi gerektiği çağrısında bulunmuştu. Fox Business televizyonuna konuşan Mnuchin ,“Böyle bir zamanda, hükümetin ve bütün eyaletlerin bir araya gelip, tarihteki en büyük ekonomik yardım paketini yürürlüğe soktuğunu görmek istiyoruz,” demişti.

Kongre’nin bugüne kadar kabul ettiği en büyük ekonomik yardım planı olarak tarihe geçen paket, Trump tarafından imzalanmasının ardından üç hafta içinde Amerikalılar’a doğrudan ödeme yapılmasını sağlayacak.

2,2 trilyon dolarlık önlem paketinde salgından en fazla etkilenen sektörlere 500 milyar dolarlık yardım yapılması ve milyonlarca aileye 3000 doları bulan nakit yardımı yapılması için 290 milyar dolar harcanması öngörülüyor.

Ayrıca küçük ölçekli iş yerlerine 350 milyar dolar kredi sağlanması, giderek artan işsizlik maaşları için 250 milyar dolar ayrılması, hastanelere ve ilgili sağlık kuruluşlarına 100 milyar dolar yardım yapılması hedefleniyor.