APPLE SOSYAL HAREKETLİLİK VERİLERİNİ PAYLAŞTI

Apple, koronavirüs salgını ile mücadele kapsamında dünyadaki sosyal hareketliliği ölçen veri kaynağını kamuoyuyla paylaştı.

Akıllı telefonlarda yüklü olan ‘Haritalar’ özelliğinden araç kullanmak, yürümek ve toplu taşıma için gelen yol tarifi taleplerinin sayısını geçmiş kullanımlarla karşılaştıran Hareketlilik Raporu yayınlandı. 

Öncelikli olarak halk sağlığı yetkililerine bilgi vermeyi amaçlayan rapor, alınan tedbirler kapsamında insanların yaya olarak ve araçla daha az hareket edip etmediğini verilerle ortaya koyuyor.

Apple’ın Covid-19 Hareketlilik Raporu’nda gün gün ve ülke ülke veriler yer alırken, Türkiye’ye ait bilgiler de insanların tedbirler kapsamında azalan hareketliliğine ışık tutuyor.

Her gün güncelleneceği belirtilen raporun ilki, Ocak ortasından 13 Nisan tarihine kadar araç, yürüyüş ve toplu taşıma için gelen yol tarifi taleplerinin sayısını gündelik bazda detaylı biçimde karşılaştırıyor.

Buna göre salgının en çok etkilediği ülkelerden biri olan ABD’de araç kullanımı söz konusu tarihler arasında yüzde 45 azalırken, yürüyüş ise yüzde 56’lık düşüş kaydetmiş.

Salgının Avrupa’daki merkezi haline gelen İtalya’da ise sosyal hareketlilikteki düşüş oranı çok daha kayda değer. Buna göre araç kullanımında yüzde 85, yaya trafiğinde yüzde 88’lik bir düşüş var.

Türkiye’de durum ne?

Apple istatistiklerine bakıldığında Türkiye’de de ‘evde kal’ çağrılarının etkisiyle sosyal hareketliliğin zaman içinde gözle görülür şekilde azaldığı görülüyor. 

Hareketliliğin mart ayından itibaren sert bir düşüşe geçtiğini gösteren raporda dikkat çeken diğer bir diğer detay da hafta sonu sokağa çıkma yasağı sonrası ilk gün yaşanan hareketliliğin, önceki günlerin ortalamasının üstünde olması.

 Ocak ortasında araç kullanım ve yürüyüş açısından hareketlilik verisinin 100 endeks değeri üzerinden hesaplandığı raporda, sokağa çıkma yasağının ilan edildiği 10 Nisan’da araç kullanım hareketliliği 38, yürüyüş hareketliliği ise 32 olarak ölçümlenmiş. Yasağın uygulandığı günlerde ise bu rakam 15 seviyelerine kadar düşüyor.

Öte yandan yasağın sona erdiği ilk gün olan 13 Nisan’da hareketliliğin araç kullanımında 43, yürüyüşte ise 36’lık değerle sokağa çıkma yasağı öncesinin üzerinde olduğu görülüyor.